polisa oc
unsplash.com / fot. Randy Fath
Autor Magdalena Więckowska - 25 Stycznia 2021

Wysokość kar za brak polisy OC na traktor, przyczepę i auto. Rolnicy muszą wiedzieć

Polisa OC w przypadku ciągników, przyczep rolniczych, samochodów osobowych i ciężarowych jest obowiązkowa. Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują nowe stawki kar za jej nieposiadanie.

To, czy posiadacz pojazdu ma wykupioną obowiązkową polisę OC, monitoruje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Polisa OC w przypadku rolnika

Gospodarstwa rolnego nie sposób sobie wyobrazić bez traktorów, przyczep, samochodów, czy - niekiedy - samochodów ciężarowych. Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że każda z tych maszyn wymaga wykupienia oddzielnej polisy OC.

Polisa CO to nazwa dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W niektórych przypadkach ma charakter obowiązkowy, w innych - dobrowolny. W przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych OC dotyczy szkód wyrządzonych w związku z ruchem pojazdu.

Istnieje też drugi rodzaj obowiązkowego ubezpieczenia, które przeznaczone jest tylko dla rolników. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Za brak ważnej polisy rolnik zapłaci tutaj 280 złotych.

Obrazy RolnikINFO"Moje problemy z policją trwają". Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" szczerze o nadchodzących rozprawachCzytaj dalej

Polisa OC w przypadku pojazdu jest ważna zazwyczaj na rok lub nieco krótszy okres. Jeśli mamy pojazd w gospodarstwie przez dłuższy czas, to nawet jeśli nie odpowiemy ubezpieczycielowi na list (który przychodzi na miesiąc przed wygaśnięciem polisy), to ubezpieczenie jest automatycznie przedłużane na takich samych zasadach jak poprzednio.

Niestety, problem może powstać w przypadku, gdy pojazd odkupiliśmy od kogoś, kto miał już polisę. W sytuacji, gdy wygaśnie ona, będąc już w naszym posiadaniu, ubezpieczenie nie odnowi się. Za takie luki w posiadaniu polisy OC można słono zapłacić.

Kary za brak polisy OC

Kary za brak polisy OC wymierza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ma on w systemie wszystkie pojazdy i z tego względu nie ma problemu, by spóźnialski właściciel pojazdu był ukarany za brak ważnego ubezpieczenia.

Kary w UFG w 2021 roku wzrosły, a w przypadku samochodów osobowych są to kwoty: do 3 dni bez polisy OC - 20% maksymalnej kary tj. 1120 zł (drożej o 80 zł wobec 2020 roku), od 4 do 14 dni bez ubezpieczenia OC - 50% maksymalnej kary, tj. 2800 zł (drożej o 200 zł niż rok wcześniej), więcej niż 14 dni bez ubezpieczenia OC - 100% maksymalnej kary, tj. 5600 zł (drożej o 400 zł w porównaniu do 2020 roku).

W przypadku ciągników rolniczych, przyczep, a także motocykli są to kary następujące: do 3 dni bez polisy OC - 20% maksymalnej kary, tj.186 zł (drożej o 12 zł od kwoty z 2020 roku), od 4 do 14dni braku ubezpieczenia OC - 50% maksymalnej kary, tj. 465 zł (drożej o 30 zł niż przed rokiem), więcej niż 14 dni braku polisy OC - 100% maksymalnej kary, tj. 930 zł (drożej o 60 zł w porównaniu do 2020 roku).

Jak podaje portal UFG, kary zależą od rodzaju pojazdu, czasu braku ważnej polisy, a także od minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Warto zatem mieć rękę na pulsie - zarówno w przypadku ubezpieczenia pojazdów, jak i naszego gospodarstwa rolnego.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: ufg.pl, topagrar.pl

Następny artykuł