polowania
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 30 Listopada 2020

Zbiorowe polowania powrócą? Myśliwi dostali odpowiedź od ministra rolnictwa

Polowania związane z depopulacją dzika w Polsce mogą już wkrótce powrócić. Cała sytuacja związana jest z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń, który w wielkiej mierze przenoszony jest przez dziki. Obecnie masowe polowania zostały zawieszone ze względu na zakaz zgromadzeń wymuszony przez pandemię COVID-19. Myśliwi wystosowali pismo do ministrów resotru rolnictwa i klimatu o możliwość przywrócenia zbiorowych polowań na dziki.

Polowania na dziki są - na obecną chwilę - jedynym sposobem rozwiązania problemu związanego z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Rolnicy obawiają się, że bez ostrzału na masową skalę ASF znów zaatakuje ze zdwojoną siłą ich gospodarstwa.

Od 1 grudnia weszły w życie zmiany dla emerytów i rencistów. Wiadomości dla ubezpieczonych w KRUSOd 1 grudnia weszły w życie zmiany dla emerytów i rencistów. Wiadomości dla ubezpieczonych w KRUSCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Polowania mogą wkrótce powrócić

Iskra wyszła od członków Polskiego Związku Łowieckiego, który postanowił zareagować w świetle doniesień o rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Choroba ta jest wysoce zaraźliwa, a do jej przenoszenia przyczyniają się w dużej mierze dziki.

Rządy państw europejskich, które zmagają się z tym samym problemem nie mają innego rozwiązania niż polowania na masową skalę.

Idea ta spotyka się z ostrym sprzeciwem i krytyką ze strony środowisk prozwierzęcych i lewicowych, które zarzucają rządzącym okrucieństwo i uciekanie się do działania po najprostszej linii oporu.

Warto przypomnieć, że poprzedni minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zachęcał do masowych polowań na dziki, najpierw nakładając kary na leśników i myśliwych, którzy nie strzelali do opisywanych zwierząt, a później wprowadzając specjalne premie pieniężne za każdą ustrzeloną sztukę.

Cały proceder został przerwany w momencie, gdy skala zachorowań na koronawirusa w Polsce osiągnęła pułap, w którym zgromadzenia ludzi stały się niemożliwe. W ten sposób masowe polowania na dziki ustały.

Kombajn na polu zaczął się zapadać. Rolnik pobladł, gdy odkrył przyczynęKombajn na polu zaczął się zapadać. Rolnik pobladł, gdy odkrył przyczynęCzytaj dalej

Pismo do ministrów

Polski Związek Łowiecki zwrócił się do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska - Edwarda Siarki - oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Grzegorza Pudy - o możliwość wznowienia zbiorowych polowań na dziką zwierzynę.

Chodzi tutaj bowiem nie tylko o samo ASF, ale także o to, że myśliwi chcą strzelać do zwierząt, które - ich zdaniem - niszczą pracę rolników.

Odpowiedź z Warszawy jest jasna: obecnie trwają prace nad stworzeniem prawnych rozwiązań, które umożliwią myśliwym powrót do zbiorowych polowań.

Na obecną chwilę nie wiadomo jednak, w jakim terminie można spodziewać się ponownego masowego odstrzału dzików w polskich lasach.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł