Polska
East News / fot. Andrzej Iwanczuk / REPORTER
Autor Magdalena Więckowska - 7 Listopada 2020

Za 1,5 miesiąca może zabraknąć w Polsce ważnego produktu. Nadchodzą poważne problemy

Polska już niedługo może stanąć przed sporym problemem - i nie będzie przekłamaniem stwierdzić, że polskie rozporządzenia same są temu winne. Już za około 1,5 miesiąca, czyli od stycznia 2020 roku hodowcy zwierząt nie będą mogli stosować genetycznie modyfikowanej soi do karmienia zwierząt. Problem w tym, że miażdżąca większość hodowców opiera żywienie swoich podopiecznych właśnie na paszy na bazie soi. Pod znakiem zapytania stoi sytuacja polskich drobiarzy, którzy już niedługo będą mogli mieć ogromne problemy ze zdobyciem legalnego pożywienia dla swoich ptaków.

Polska - o ile ustawa dotycząca zakazu karmienia paszami gmo nie zostanie wstrzymana - będzie jedynym krajem z tego typu zapisami w całej Unii Europejskiej. Wielu rolników krytykuje pomysł i twierdzi, że nie ma pomysłu na zastąpienie pasz na bazie genetycznie modyfikowanej soi innym źródłem pożywienia.

Polskie decyzje w sprawie gmo

Czym tak naprawdę jest sławne gmo, które w wielu miejscach na świecie jest przedstawiane jako ósmy jeździec Apokalipsy? Gmo to skrót od angielskiego wyrażenia oznaczającego genetycznie modyfikowane organizmy. Chodzi o zmiany w genomie rośliny, która nabywa cech umożliwiających jej lepszą odporność na choroby grzybowe lub szkodniki.

W efekcie dzięki stosowaniu gmo kukurydza czy inne zboża nie muszą być traktowane chemicznymi środkami ochrony roślin w takim stopniu jak te, które nie były poddawane ingerencji inżynierii biologicznej. Wiele organizacji naukowych potwierdziło brak negatywnych skutków żywności gmo na ludzkie zdrowie, mimo to wiele osób i organizacji obawia się spożywania produktów z ich użyciem.

Z szeregu nieszkodliwych organizmów modyfikowanych genetycznie wyłącza się glifosat, którego szkodliwość została udowodniona na szczurach. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apeluje do polskich polityków o interwencję, ponieważ całą rzesza drobiarzy może lada moment znaleźć się w ogromnych tarapatach.

Wszystko przez gmo

Jak podaje portal farmer.pl, aż 90% wszystkich pasz stosowanych przez polskich hodowców drobiu posiada surowce modyfikowane genetycznie. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apeluje o zmianę ustawy, która może sprowadzić poważne kłopoty na sektor drobiarstwa w Polsce. Jak podaje portal farmer.pl, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz - Katarzyna Gawrońska - wypowiedziała się bez cienia wątpliwości:

- Jeśli w ekspresowym tempie nie zostanie zmieniona ustawa o paszach to albo produkcja drobiu i jaj w naszym kraju będzie musiała z dnia na dzień upaść, albo cała branża już za kilka tygodni będzie funkcjonowała nielegalnie. Całkowity brak podaży surowców mogących zastąpić składniki modyfikowane genetycznie spowoduje dramatyczne konsekwencje. Pomijając problemy branży, z dnia na dzień, gwałtownie podrożeją jaja i mięso drobiowe, których z czasem w sklepach zacznie brakować, a wart kilkanaście miliardów złotych polski eksport drobiarski załamie się - powiedziała dyrektor.

Następny artykuł