Polska
East News / fot. Zofia i Marek Bazak
Autor Magdalena Więckowska - 7 Listopada 2020

Porażające dane dla 38 mln Polaków. Jesteśmy na niechlubnym podium

Polska stanie w 2020 roku na szczycie niechlubnego podium w całej Unii Europejskiej. Wszystkiemu winna jest inflacja - w naszym kraju jej wzrost będzie największy na tle wszystkich innych krajów członkowskich. Dane pochodzące z prognoz Komisji Europejskiej pokazały, że tym samym polska gospodarka wyprzedziła Węgry, które do tej pory wiodły prym rosnącej inflacji w Unii Europejskiej.

Polska ma coraz wyższe ceny produktów - widać to chociażby na codziennych zakupach w supermarkecie. Komisja Europejska co jakiś czas podaje informacje dotyczące wskaźnika inflacji, zestawiając ze sobą dane ze wszystkich krajów członkowskich. Niestety, polska gospodarka nie ma powodów do zadowolenia.

Nowy Jork: ciężarne świnie prawie usmażyły się w chlewie. Ocalenie zawdzięczają jednej rzeczyNowy Jork: ciężarne świnie prawie usmażyły się w chlewie. Ocalenie zawdzięczają jednej rzeczyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tragedia: rolnik zabity przez maszynę. Michał umierał na rękach kuzyna
2. Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkę
3. Wszystko potoczyło się w mgnieniu oka. Niespodziewanie na drogę wylało się mięso dla zwierząt

Polska i prognozy inflacji

Jak podaje portal money.pl, Komisja Europejska podaje cyklicznie trzyletnie prognozy inflacji krajów członkowskich UE. Niestety, 2020 rok nie przynosi szczęścia - będzie on pierwszym, w którym Polska stanie na niechlubnym podium lidera inflacji w Unii Europejskiej pod względem wzrostu cen. Szacunki pokazują, że za różne produkty płacimy średnio 3,6% więcej. Węgry zajmują w tym szeregu drugie miejsce - ich podwyżka cen wynosi 3,4%. Warto dodać, że Komisja Europejska na bieżąco monitoruje stan gospodarek poszczególnych krajów, wydając zestaw ogólnodostępnych danych raz na kwartał. Jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku nie przewidywano, by Polska miała przekroczyć próg inflacji o 3%. Okazuje się jednak, że sytuacja jest dynamiczna, i to niestety na niekorzyść polskiej gospodarki.

Czy ustawa odorowa powinna wejść w życie? Rolnicy nie kryją emocjiCzy ustawa odorowa powinna wejść w życie? Rolnicy nie kryją emocjiCzytaj dalej

Prognozy na przyszłość

Szacunki Komisji Europejskiej ukazują, że w kolejnym roku inflacja w Polsce spadnie do 2%, co sprawi, że nasz kraj znajdzie się na czwartym miejscu w Europie. Jest to niestety koniec pozytywnych wieści, bowiem prognozy mówią jasno: w 2022 roku inflacja w Polsce znów ma wystrzelić, plasując nas na poziomie 3,1% - i znowu na pierwszym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Prognozy są prognozami - warto zatem pamiętać, że nie mówią one dokładnie, jaka będzie rzeczywistość, lecz wskazują kierunek, w jakim może rozwijać się dana sytuacja bazując na bieżących danych. Mówiąc krótko - piłka jest w grze i kolejne lata nie są w tym względzie przesądzone na niekorzyść polskiej gospodarki.

Sesja narzeczeńska u Pawła z Sesja narzeczeńska u Pawła z "Rolnik szuka żony". Zakochani z Baśkami w tleCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

Następny artykuł