
Nie ma zaskoczenia, Polska w czołówce. Podano listę najbardziej zanieczyszczonych miast
Na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w całej Europie znalazły się aż 23 miasta z Polski. Niestety, nawet na pierwszym miejscu znalazł się Kraków. Czy dziś coś można zrobić, by w miastach zmniejszyło się stężenie pyłu zawieszonego? Okazuje się, że jest na to rozwiązanie.
Polska znalazła się wśród liderów na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych obszarów Europy. Niestety, wśród wszystkich miast z całej Europy na liście umieszczono aż 23 polskie miasta.
Polskie miasto na pierwszym miejscu
- Aż 23 polskie miasta zaliczono do 50 najbardziej zanieczyszczonych obszarów Europy - przekazali prof. dr hab. Klaudia Borowiak i dr inż. Marta Lisiak-Zielińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
A na pierwszym miejscu na liście znalazły się dwa miasta - Kraków i Mediolan.
Jak powstała lista najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie?
Bazując na stężeniach pyłu zawieszonego, został opracowany ranking przez Światową Organizację Zdrowia. Z opublikowanych danych wynika, że w Polsce, w związku z zanieczyszczeniem powietrza umiera około 45-50 tys. ludzi, czyli 12% wszystkich zgonów. Jak można dowiedzieć się z raportu, mowa przede wszystkim o terenach najbardziej zurbanizowanych.
Niestety, jak zauważyły badaczki z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska UPP, zanieczyszczenia w miastach nie rozkładają się równomiernie. Jednak można zauważyć, że na poziom zanieczyszczenia wielki wpływ ma między innymi fakt przekształcania terenów zielonych w kompleksy przemysłowe, centra handlowe czy zwykłe obszary budowlane, na których powstają domy, czy bloki.
Prof. dr hab. Klaudia Borowiak w informacji prasowej przesłanej PAP wyjaśniła, że obszary zabudowane wpływają na rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, a także odpowiadają za jedno z największych źródeł problemu.
DZISIAJ GRZEJE:
Roślinność w mieście ma kluczowe znaczenie
- Tereny zieleni w każdej formie – park, zieleń przydrożna, zieleń w ogródkach przydomowych, nawet zieleń na cmentarzach – mają ogromne znaczenie nie tylko dla pochłaniania zanieczyszczeń, ale również dla rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w mieście. Rośliny są barierami, filtrami i depozytorami zanieczyszczeń powietrza - zaznacza dr inż. Marta Lisiak-Zielińska.
Jednak układ terenów zieleni może także wpływać na rozprzestrzenianie się zanieczyszczenia powietrza. Co oznacza, że roślinność w mieście powinna zostać odpowiednio zaplanowana.
Badaczki zaproponowały, by podczas planowania wykorzystywać odporne gatunki roślin, które będą pochłaniać zanieczyszczenia z gleby i wody. Mowa przede wszystkim o rodzimych gatunkach.
ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:
- Bije na głowę nawet uwielbiane ogórki. Kiszona marchewka jest cennym źródłem probiotyków
- Ryszard Rynkowski w niezwykły sposób pomógł Annie Dymnej. Poświęcenie wokalisty robi wrażenie
- Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu
- Na polach zostanie kapusta. Niestety, wielu odmian w ogóle nie opłaca się zbierać
- Kłamali, że mają świnie i wyłudzili 1,3 mln złotych. Wszystko się posypało
- Kotek urodził się z dwiema twarzami. Niestety, nie pożył długo
- Gwiazda TVP Sport zaskoczyła całą Polskę. Pokazała się bez zupełnie bez ubrań, odważna sesja w ciąży (FOTO)
Źródło: Wprost, PAP