Polska - lista miast
Jar.ciurus/Wikipedia/(CC BY-SA 3.0 PL)
Autor Aneta Wasilewska - 21 Listopada 2020

Nie ma zaskoczenia, Polska w czołówce. Podano listę najbardziej zanieczyszczonych miast

Na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w całej Europie znalazły się aż 23 miasta z Polski. Niestety, nawet na pierwszym miejscu znalazł się Kraków. Czy dziś coś można zrobić, by w miastach zmniejszyło się stężenie pyłu zawieszonego? Okazuje się, że jest na to rozwiązanie.

Polska znalazła się wśród liderów na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych obszarów Europy. Niestety, wśród wszystkich miast z całej Europy na liście umieszczono aż 23 polskie miasta.

Polskie miasto na pierwszym miejscu

- Aż 23 polskie miasta zaliczono do 50 najbardziej zanieczyszczonych obszarów Europy - przekazali prof. dr hab. Klaudia Borowiak i dr inż. Marta Lisiak-Zielińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

A na pierwszym miejscu na liście znalazły się dwa miasta - Kraków i Mediolan.

Jak powstała lista najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie?

Bazując na stężeniach pyłu zawieszonego, został opracowany ranking przez Światową Organizację Zdrowia. Z opublikowanych danych wynika, że w Polsce, w związku z zanieczyszczeniem powietrza umiera około 45-50 tys. ludzi, czyli 12% wszystkich zgonów. Jak można dowiedzieć się z raportu, mowa przede wszystkim o terenach najbardziej zurbanizowanych.

Niestety, jak zauważyły badaczki z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska UPP, zanieczyszczenia w miastach nie rozkładają się równomiernie. Jednak można zauważyć, że na poziom zanieczyszczenia wielki wpływ ma między innymi fakt przekształcania terenów zielonych w kompleksy przemysłowe, centra handlowe czy zwykłe obszary budowlane, na których powstają domy, czy bloki.

Prof. dr hab. Klaudia Borowiak w informacji prasowej przesłanej PAP wyjaśniła, że obszary zabudowane wpływają na rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, a także odpowiadają za jedno z największych źródeł problemu.

Przewoził jabłka, zapomniał o jednym. Teraz kara może wynieść 2 tysiące złotychPrzewoził jabłka, zapomniał o jednym. Teraz kara może wynieść 2 tysiące złotychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jaruś z “Chłopaków do wzięcia” z ważnym przesłaniem do fanów. Nikt się nie spodziewał
  2. Wyszedł tylko na grzyby. W lesie natrafił jednak na nieprawdopodobny skarb
  3. Kurniki w piekielnym ogniu: żywioł szalał bez litości, gigantyczne straty

Roślinność w mieście ma kluczowe znaczenie

- Tereny zieleni w każdej formie – park, zieleń przydrożna, zieleń w ogródkach przydomowych, nawet zieleń na cmentarzach – mają ogromne znaczenie nie tylko dla pochłaniania zanieczyszczeń, ale również dla rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w mieście. Rośliny są barierami, filtrami i depozytorami zanieczyszczeń powietrza - zaznacza dr inż. Marta Lisiak-Zielińska.

Jednak układ terenów zieleni może także wpływać na rozprzestrzenianie się zanieczyszczenia powietrza. Co oznacza, że roślinność w mieście powinna zostać odpowiednio zaplanowana.

Badaczki zaproponowały, by podczas planowania wykorzystywać odporne gatunki roślin, które będą pochłaniać zanieczyszczenia z gleby i wody. Mowa przede wszystkim o rodzimych gatunkach.

Bogdan nie wytrzymał, padły ostre słowa. W Bogdan nie wytrzymał, padły ostre słowa. W "Rolnicy. Podlasie" zrobiło się naprawdę gorącoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

   1. Bije na głowę nawet uwielbiane ogórki. Kiszona marchewka jest cennym źródłem probiotyków
   2. Ryszard Rynkowski w niezwykły sposób pomógł Annie Dymnej. Poświęcenie wokalisty robi wrażenie
   3. Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu
   4. Na polach zostanie kapusta. Niestety, wielu odmian w ogóle nie opłaca się zbierać
   5. Kłamali, że mają świnie i wyłudzili 1,3 mln złotych. Wszystko się posypało
   6. Kotek urodził się z dwiema twarzami. Niestety, nie pożył długo
   7. Gwiazda TVP Sport zaskoczyła całą Polskę. Pokazała się bez zupełnie bez ubrań, odważna sesja w ciąży (FOTO)

Źródło: Wprost, PAP

Następny artykuł