polska
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Magdalena Więckowska - 29 Grudnia 2020

Polska zaciągnęła 700 mln euro kredytu. Wszystko na jeden wielki cel

Polska zdecydowała się na podpisanie umowy kredytowej z EBI - Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kwotę 700 milionów euro. Pieniądze mają wesprzeć Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polska zamierza w ten sposób wesprzeć rolników, przetwórstwo rolne, dystrybucję, a także inwestycje dotyczące leśnictwa. Przeznaczenie pieniędzy na jeden wielki cel, jakim jest modernizacja i wsparcie rolnictwa z pewnością będzie widoczne w planowanych inwestycjach.

Polski kredyt na 700 milionów euro

O podpisaniu umowy kredytowej poinformowało Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 28 grudnia 2020 roku. Pieniądze pozyskane z kredytu mają być przeznaczone przede wszystkim na te inwestycje, które będą wspierały zrównoważone rolnictwo oraz wszelkie działania na rzecz dbałości o środowisko.

Portal swiatrolnika.info zacytował słowa ministra finansów Tadeusza Kościńskiego:

- Umowa ta jest kolejnym przykładem naszej dobrej współpracy a obszar, który wspiera pożyczka, wpisuje się w zielone priorytety Polski i EBI.

Obrazy RolnikINFO"Sztuczność bije po oczach". Fani "Rolnik szuka żony" podsumowali jedną z parCzytaj dalej

Korzyści z kredytu

Jakich efektów można spodziewać się dzięki podpisaniu umowy kredytowej na tak wielką kwotę? Jak podaje resort finansów, powstaną inwestycje nie tylko nakierowane na Zielony Ład, ale powstaną także nowe miejsca pracy.

Dodatkowo będą aktywniej wspierane małe i średnie przedsiębiorstwa, które często przegrywają w wyścigu o konkurencyjność z największymi firmami. Warto dodać, że pieniądze pozyskane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego przyczynią się do tego, że polskie rolnictwo stanie się bardziej konkurencyjne w Europie.

Nie bez znaczenia będzie też większa promocja produkcji proekologicznej. Dzięki funduszom wiele firm i gospodarstw będzie mogło zmodernizować sposób, w jaki produkuje i przetwarza żywność.

Kolejnym sektorem, który skorzysta na pożyczce z EBI będzie leśnictwo. By ukazać skalę związku Polski z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym warto przypomnieć, że ta instytucja unijna finansuje wiele krajowych inwestycji. Od 1990 roku doliczono się aż 76 miliardów euro przeznaczonych na realizację nowych projektów.

Dlaczego polski rząd zdecydował się na podpisanie umowy kredytowej właśnie z EBI? Jak podają źródła, bank ten charakteryzuje się konkurencyjnymi warunkami w kwestii spłacania rat, a - jak podaje portal swiatrolnika.info - kredyty “stanowią jedno ze źródeł pozyskiwania finansowania dłużnego przez Skarb Państwa, samorządy terytorialne oraz podmioty prywatne, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa”.

Bez wątpienia tak potężny zastrzyk gotówki pomoże w zrealizowaniu wielu celów, które stawia sobie Unia Europejska i dzięki którym polskie rolnictwo stanie się jeszcze bardziej nowoczesne i ekologiczne.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł