Polski Związek Łowiecki - wznowienie polowań
jackmac34/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 10 Grudnia 2020

Od ponad miesiąca obowiązuje zakaz. PZŁ i WIR dążą do przywrócenia zbiorowych polowań

Ponad miesiąc temu wprowadzono obostrzenia, zgodnie z którymi polowania zbiorowe nie mogą się odbywać. Zarówno Polski Związek Łowiecki, jak i Wielkopolska Izba Rolnica dążą do ograniczenia zakazu, wskazując na negatywne konsekwencje nie tylko dla myśliwych, ale i dla rolników.

Zakaz zbiorowych polowań został nałożony 24 października bieżącego roku i wynikał z wprowadzonych w Polsce ograniczeń ze względu na pandemię koronawirusa. Równocześnie z podjęciem decyzji o zakazie zbiorowych polowań, Polski Związek Łowiectwa rozpoczął działania, które miały na celu ograniczenie zakazu.

Polski Związek Łowiecki: polowania zbiorowe muszą wrócić

- Z uwagi na istotne konsekwencje mogące się pojawić w przypadku dłuższego okresu kontynuowania ich wstrzymania, Zarząd Główny PZŁ pisemnie zwrócił się do Edwarda Siarki – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz do Grzegorza Pudy – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o możliwość wznowienia organizacji polowań zbiorowych, przy bezwzględnym przestrzeganiu przez myśliwych zasad epidemiologicznych obowiązujących w danym momencie- pojawiło się na stronie Polskiego Związku Łowieckiego, gdy zapadła decyzja o wprowadzeniu zakazu zbiorowych polowań.

Co więcej, jak przekazuje Polski Związek Łowiecki, w obu resortach trwają prace nad przywróceniem zbiorowych polowań.

- Oba resorty otrzymały także aktualną sytuację organizacji polowań w czasie pandemii obowiązującą w poszczególnych krajach Europy. Dodatkowo przekazano analizę pozyskania zwierzyny podczas polowań indywidualnych i zbiorowych w latach ubiegłych. Analiza wykazała, że polowania zbiorowe są ważną częścią realizacji rocznych planów łowieckich - przekazano.

Polski Związek Łowiecki zaznaczył także, że warto zwrócić uwagę także na takie kwestie, jak ochronę pól i lasów przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę. Wobec których polowania stają, jak podkreśla związek, konieczne.

Co więcej, pojawiło się zapewnienie Polskiego Związku Łowieckiego, że za zniesieniem ograniczeń opowiada się także Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ważna kwestia - ASF

Jeszcze na początku listopada Wielkopolska Izba Rolnicza, kierowała do ministra rolnictwa list, w którym opisane zostały negatywne skutki, jakie mogą pojawić się, gdy zakaz polowania będzie obowiązywał przez dłuższy czas.

-Brak możliwości wykonywania przez koła łowieckie polowań zbiorowych spowoduje realne zagrożenie brakiem wywiązania się kół z realizacji założonych rocznych planów łowieckich - można było przeczytać w liście.

Co więcej, wskazywano, że polowania powinny zostać przywrócone także ze względu na wirus ASF, który w zastraszającym tempie rozprzestrzenia się po Polsce.

W akcji śmigłowiec i strażacy, nagła akcja ratunkowa w silosie. Tragedia na północy PolskiW akcji śmigłowiec i strażacy, nagła akcja ratunkowa w silosie. Tragedia na północy PolskiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: Agrofakt

Następny artykuł