polskie lasy państwowe
pixnio.com
Autor Magdalena Więckowska - 22 Grudnia 2020

Polskie Lasy Państwowe ofiarowały choinkę Jasnej Górze. Drzewo ma imponujące rozmiary

Polskie Lasy Państwowe zdecydowały się na ofiarowanie jednego z drzew najpopularniejszemu polskiemu sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. 17-metrowa jodła ma posłużyć jako choinka w klasztorze.

Polskie Lasy Państwowe przywiozły jodłę na teren sanktuarium 21 grudnia 2020 roku.

Polskie Lasy Państwowe i choinka dla paulinów

Jasna Góra w Częstochowie jest niezwykle znanym sanktuarium maryjnym w Polsce. Wiele osób co roku wybiera się na pielgrzymki do tego popularnego miejsca kultu. Kościoły rzymskokatolickie na czas Bożego Narodzenia przystrajają wnętrza świątyń rozmaitymi symbolami związanymi z tym świętem.

Poza szopką w kościołach pojawiają się właściwie zawsze choinki, które tak naprawdę nie mają zakorzenienia w religii chrześcijańskiej, a w świeckiej tradycji.

Mawia się, że choinki przywędrowały do Polski z Niemiec, a dawnych czasach na terenie naszego kraju nie istniał zwyczaj strojenia drzewka we wnętrzach domów na Boże Narodzenie.

Obecnie tradycja ta wniknęła w kulturę tak bardzo, że większość osób - bez znaczenia na ich osobistą religijność lub jej brak - nie wyobraża sobie nie mieć w domu ustrojonego drzewka na czas Gwiazdki. W tej kwestii również zakon paulinów na Jasnej Górze pozostał wierny świeckiej tradycji strojenia żywej jodły na Boże Narodzenie.

Choinka z nadleśnictwa

Jak podaje portal swiatrolnika.info, opisywana choinka - czyli jodła - pochodzi z terenu Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Jest to pokaźne drzewo, którego wysokość wynosi aż 17 metrów.

Z pewnością nie pozostanie ono niezauważone przez odwiedzających historyczny klasztor. Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski skomentował podarowanie drzewa przez Lasy Państwowe:

W naszej polskiej tradycji choinka jest symbolem Bożego Narodzenia, dlatego zawsze cieszymy się, i w momencie, kiedy przyjmujemy tę choinkę, którą co roku nam funduje nadleśnictwo, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, to jest taki moment, w którym już widzimy zbliżające się święta Narodzenia Pańskiego i wchodzimy w ten okres bezpośredniego przygotowania do świąt”.

Z kolei przedstawiciel Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski - Adam Podsiadło - skomentował wydarzenie następująco:

„Jest to piękna, świętokrzyska jodła, mam nadzieję, że zaszczyci sanktuarium i będzie promować też nasz region”.

Następny artykuł