pomidory
unsplash.com / fot. Iñigo De la Maza
Autor Magdalena Więckowska - 16 Stycznia 2021

Nazwali pomidory jak znaną piosenkę. Ostry sprzeciw twórcy, sprawa może trafić do sądu

Stowarzyszenie producentów pomidorów malinowych nadało produkowanym przez siebie warzywom nazwę "Malinowy Król". Wskutek decyzji producentów podniósł się ostry sprzeciw ze strony twórców piosenki "Malinowy król" śpiewanej przez Urszulę.

Pomidorów pod tą nazwą nie życzy sobie autor piosenki "Malinowy król" - Marek Dutkiewicz. Powołuje się m.in. na ekspertyzę popularnego językoznawcy Jerzego Bralczyka.

Pomidor Malinowy Król

Na stronie internetowej stowarzyszenia producentów malinowych z Międzyrzeca Podlaskiego możemy przeczytać:

Stowarzyszenie Malinowy Król to organizacja polskich producentów pomidora malinowego. Mamy wspólne przekonania co do odmiany i standardów uprawy pomidora malinowego. Dlatego nadaliśmy naszym pomidorom nazwę i znak – Malinowy Król. Malinowy Król to gwarancja niepowtarzalnego smaku. Malinowy Król rządzi smakiem!

Sednem konfliktu między producentami pomidorów a twórcami piosenki jest użyta nazwa: "malinowy król". Rolnicy wyrażenie przyjęli jako nazwę marki swoich warzyw, lecz nie zastrzegli jej w sposób prawny. W 2019 roku zastrzeżono jedynie logo producentów sygnujące markę.

Niepokojące doniesienia ws. Gienka i Andrzeja. Fani programu Niepokojące doniesienia ws. Gienka i Andrzeja. Fani programu "Rolnicy. Podlasie" mogą się rozczarowaćCzytaj dalej

Portal radio.lublin.pl cytuje słowa prezesa Stowarzyszenia Malinowy Król - Rafała Zarzeckiego:

- Stowarzyszenie nie ma sobie nic do zarzucenia. Hodujemy pomidory malinowe odmiany Tomimaru Muchoo. Pomidory malinowe były na rynku od zawsze, podejrzewam, że nawet wcześniej, niż powstała piosenka.

Odwołując się do zarzutu celowego zagarnięcia nazwy z tytułu piosenki Rafał Zarzecki odpowiada:

- Tej piosenki nigdy wcześniej nie słyszałem, wymyślając tę nazwę. Na naszym sukcesie ludzie próbują podrobić pomidory malinowe innych odmian, dlatego nazwaliśmy je Malinowy Król. Tej nazwy nie da się zastrzec. Każdy może jej używać. My zastrzegliśmy tylko znak graficzny, a nie samą nazwę. To są przecież tak pospolite słowa.

Kłótnia o piosenkę i pomidory

Jak się przedstawia sprawa z punktu widzenia twórcy słów piosenki, Marka Dutkiewicza? Portal radio.lublin.pl podaje słowa artysty:

- Jeszcze za życia Romana Lipki, który był kompozytorem tego przeboju, dotknęła nas bardzo ta kwestia. Poczuliśmy się bardzo niekomfortowo. Znienacka „zaatakowały” nas w całej Polsce billboardy z napisem „Malinowy król”, ozdobione fotografiami pomidorów. Nikt się z nami w tej sprawie nie kontaktował, nikt nie próbował pozyskać naszej zgody na wykorzystanie tytułu. Pod skrzydła wzięła nas kancelaria prawna. Mamy znakomitą ekspertyzę profesora Jerzego Bralczyka, który zgadza się z nami i uważa, że nazwa „Malinowy król” może się kojarzyć tylko z tytułem naszego przeboju.

Piosenka o tytule "Malinowy król" została wydana w 1984 roku. Autorem słów jest wspomniany już Marek Dutkiewicz, a autorem muzyki - Romuald Lipko. Utwór promował drugi album Urszuli. Na korzystanie z nazwy "malinowy król" nie zgadza się również wdowa po Romualdzie Lipce, Dorota Lipko. Artyści chcą rozwiązania sporu na drodze prawnej.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł