Poskramiacze - ekologiczni producenci
Mutinka/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 17 Października 2020

Ekologiczni producenci: "Poskramiacze nie służą rozwojowi wsi"

Poskramiacze szkodzą rozwojowi polskiej wsi? Zdania producentów, w tym także ekologicznych są jednoznaczne. Zgadzacie się z tym?

Poskramiacze nie przynoszą niczego dobrego dla rozwoju polskiej wsi? Takie stanowisko obrała duża grupa producentów w tym tych ekologicznych. Co więcej, zgłosili się oni do unijnych i krajowych systemów certyfikacji żywności. Wszystko ze względu na obserwację trendów, w których większe znaczenie dla konsumentów ma jakość żywienia, ale także metoda produkcji i dobrostan zwierząt.

Do rolników trafi ponad 15 mld zł. Wiemy, kiedy ARiMR zrealizuje wszystkie wypłatyDo rolników trafi ponad 15 mld zł. Wiemy, kiedy ARiMR zrealizuje wszystkie wypłatyCzytaj dalej

Poskramiacze znikną z polskiej wsi?

Obecnie między innymi Niemcy i Holandia zaczęły wprowadzać krajowe systemy jakości żywności, w której podkreślony został dobrostan zwierząt. Władze widzą w takim rozwiązaniu szansę dla rolników i rozwoju wsi, który jest zgodny z tym, czego chcą konsumenci. A jak się okazuje, konsumenci, także w Polsce, coraz częściej zwracają uwagę na to, jak przetrzymywane są zwierzęta, w jakich warunkach i co się z nimi dzieje przed śmiercią. Oznaczać, to może, że produkcja przemysłowa już wkrótce przestanie się opłacać.

Zmian nastrojów konsumentów nie widać jednak w konsultowanym właśnie projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co więcej, konsumenci nie mają świadomości, że od roku 2014 prowadzone jest finansowanie dla rolników przy zakupie poskramiaczy jednostanowiskowych. Poskramiacze te wykorzystywane są do popędzania zwierząt, zadając im jednocześnie ból. Dofinansowywanie poskramiaczy nijak się więc ma, zdaniem przedsiębiorców do rozwoju wsi, o którym jest mowa w programie dofinansowania . Co więcej, stosowanie poskramiaczy może być sprzeczne z art. 6 ust. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Stało się. Pękła bariera. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, wystarczyło jedno zwierzę
2. Biedronka, Lidl, Auchan i Kaufland wydały ważne komunikaty. Dotyczą nowych godzin otwarcia
3. Wszyscy powinni się przygotować, zacznie się już w drugiej połowie miesiąca. Rolnicy mają mało czasu na zadbanie o uprawy i gospodarstwa

Błąd, który Polacy popełniają każdego dnia przy gotowaniu jajek. Efekt jest opłakanyBłąd, który Polacy popełniają każdego dnia przy gotowaniu jajek. Efekt jest opłakanyCzytaj dalej

Apel: poskramiacze nie są rozwojem dla polskiej wsi

Przedsiębiorcy, a także Koalicja Żywa Ziemia zauważają, że wprowadzenie w życie "piątki dla zwierząt", miałoby realne szanse na zmianę kierunku rozwoju wsi. Co więcej, Koalicja Żywa Ziemia wysłała do MRiRW, w którym pojawiły się uwagi odnośnie do finansowania ze środków publicznych poskramiaczy jednostanowiskowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już dawno mogłeś mieć COVID-19. Podano 7 objawów, nie tylko utrata smaku
  2. Ukryta kamera nagrała, co zwierzęta robią w nocy. Nikt się nie spodziewał
  3. Fatalna informacja dla wszystkich właścicieli maszyn rolniczych. Ma być o wiele gorzej
  4. Na rolników zostanie nałożony nowy obowiązek? Ma dotknąć każdego posiadacza psów
  5. Ależ zmiana. Marta Manowska z "Rolnik szuka żony" zachwyciła
  6. "Królowe życia": Izabela Macudzińska spodziewa się nowego członka rodzin. Kobieta podzieliła się radosną informacją

Źródło: KoalicjazwywaziemiaNastępny artykuł