pożar
Facebook / OSP Aleksandrów Łódzki
Autor Magdalena Więckowska - 16 Lutego 2021

Silos ze zbożem runął na ziemię. Niebezpieczny pożar w Łódzkiem

Do niebezpiecznego pożaru doszło 15 lutego w jednym z gospodarstw w województwie łódzkim. Na ziemię runął silos ze zbożem - uszkodził on zbiornik z olejem napędowym oraz zerwał linię prądową. W wyniku rozprzestrzenienia iskier doszło do pożaru.

Pożar okazał się być bardzo niebezpieczny, ponieważ wkrótce potem zapaliła się składowana w budynku gospodarczym słoma. Na szczęście sytuacja została szczęśliwie opanowana.

Silos, który wywołał pożar

Cała sytuacja miała miejsce 15 lutego w gospodarstwie rolnym w Brużyczce Małej, w powiecie zgierskim na terenie województwa łódzkiego. Silos wypełniony zbożem przewrócił się w tak niefortunny sposób, że całą swoją masą zniszczył zbiornik na olej napędowy i linię prądową, co wywołało groźny pożar.

Do akcji ratunkowej zadysponowano ratowników z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Łódzkim. Druhowie z OSP w Aleksandrowie Łódzkim napisali na swoim profilu na Facebooku:

Wskutek upadku silosa zniszczeniu uległ zbiornik na paliwo o pojemności 200l i doszło do wycieku. Następstwem serii niefortunnych zdarzeń został uszkodzony kabel prądowy zasilający budynek gospodarczy, co wywołało iskrę, aż w końcu zapłon rozlanego paliwa ze zniszczonego zbiornika [pis. oryg.]

Nawozy droższe nawet o 30%. Do tego podwyżki cen materiału siewnego i środków ochrony roślinNawozy droższe nawet o 30%. Do tego podwyżki cen materiału siewnego i środków ochrony roślinCzytaj dalej

Akcja gaśnicza

Według ratowników z OSP w Aleksandrowie Łódzkim powodem przewrócenia się silosu był niewłaściwie dobrany grunt, na którym umiejscowiona została konstrukcja. Wywołany przez iskry pożar okazał się być niełatwym przeciwnikiem dla strażaków:

Na domiar złego przewrócona metalowa konstrukcja skutecznie zatarasowała jedyne wejście do przylegającego budynku gospodarczego, w którym była składowana słoma. Nie trudno domyślić się co było dalej. Mianowicie słoma nasiąknięta rozlanym paliwem zaczęła płoną [pis. oryg.]

Strażacy najpierw odcięli prąd od gospodarstwa, a później zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Na palący się obszar podano prąd piany gaśniczej. Cała akcja trwała około 2,5 godziny, lecz w jej trakcie na szczęście nikt nie ucierpiał. Jak przyznają sami strażacy, sytuacja nie należała do typowych:

Musimy przyznać, że akcja była nietuzinkowa, a sam jej scenariusz mógłby być wykorzystany na niejednych ćwiczeniach. [pis. oryg.]

Na koniec druhowie z OSP w Aleksandrowie Łódzkim żartobliwie dodali:

Dementujemy również plotki o lądowaniu rakiety. [pis. oryg.]

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Facebook / OSP w Aleksandrowie Łódzkim

Następny artykuł