pożar
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 29 Października 2020

Dziesiątki tysięcy spaliły się w jedną noc. Nikt nie dowierza, wielka tragedia

Pożar, który miał miejsce na Podlasiu, mógł nieomal dosłownie zmrozić krew w żyłach. Tragiczne wydarzenie nie pozostawiło ofiar wśród ludzi, jednakże ogień pochłonął życie aż 20 tysięcy perliczek. Wielogodzinna akcja gaśnicza była niezwykle wymagająca i niebezpieczna. Trudno sobie wyobrazić, jak wielki strach musiały czuć ptaki umierające podczas pożaru kurnika. Miejscowość Krzywiec na długo zapamięta dramatyczne chwile z jednego z gospodarstw rolnych.

Pożary są jedną z najstraszliwszych rzeczy, jakie mogą przytrafić się w ludzkim domostwie. Ogień trawi wszystko, co napotka na swojej drodze. Na wsi proces spalania jest niejednokrotnie ułatwiony, głównie ze względu na obecność materiałów łatwopalnych takich jak słoma czy drewno. W wielu przypadkach pomimo błyskawicznej reakcji straży pożarnej trudno uratować dobytek całego życia.

2. Minister się wygadał, rząd chce poskromić duże miasta. W grze lockdown w nowej postaci

3.Wszyscy myśleli, że hoduje kury. W sekretnym pokoju pod ziemią policja odkryła porażającą prawdę

Pożar, który strawił 20 tysięcy perliczek

Perliczki są niezwykle uroczymi zwierzętami, podobnie jak inne gatunki ptaków domowych. Mają łagodne usposobienie i lubią przebywać w stadach. Niestety wielka grupa perliczek straciła życie w straszliwym pożarze w jednym z podlaskich gospodarstw. Zwierzęta znajdowały się wewnątrz kurnika i pomimo błyskawicznej akcji służb gaśniczych nie zdołano otworzyć budynku, by umożliwić ptakom ucieczkę na zewnątrz. Niemoc ludzka, spowodowana przez miażdżącą siłę żywiołu, który niszczy wszystko na swojej drodze, jest nie do zniesienia. Trudno wyobrazić sobie odczucia właścicieli perliczek, oglądających płonący kurnik ze świadomością, że żadne ze zwierząt nie zdoła przeżyć tej tragedii.

Cała sytuacja miała miejsce 28 października 2020 roku w środku nocy, przed godziną 3:00. Wtedy to lokalna straż pożarna otrzymała zgłoszenie o rosnącym niebezpieczeństwie w jednym z gospodarstw.

Szybka reakcja straży pożarnej i tragiczny finał

Początkowo nie widziano, czy w pożarze zagrożone są jedynie zwierzęta, czy również ludzie. Strażacy wkrótce ustalili, że w kurniku znajdują się jedynie perliczki. W akcji gaśniczej brało udział aż jedenaście zastępów straży pożarnej z JRG Hajnówka, OSP Narew, a także gmin sąsiadujących. Walka z żywiołem trwała kilka godzin, co nie było łatwym zadaniem. Na terenie gospodarstwa znajdował się drugi kurnik obok tego, który zajął się ogniem. W trakcie gaszenia pożaru drugi z budynków również zaczął się palić. Strażacy twierdzą, że powodem rozprzestrzenienia się ognia było rozgorzenie gazów pożarowych zgromadzonych w drugim kurniku. Strażacy przez cały czas starali się kontrolować sytuację i uniemożliwiać ekspansję ognia na sprzęt rolniczy umiejscowiony w bezpośrednim sąsiedztwie zagrożonych kurników. Sam fakt, że życie w pożarze straciło aż 20 tysięcy perliczek jest druzgocący. Dla właściciela łamiącą wiadomością był również fakt gigantycznych strat finansowych, sięgających 1 miliona złotych. Na miejscu zdarzenia pojawiła się także policja. Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny tragicznego pożaru.

Następny artykuł