praca
unsplash.com / fot. Marek Piwnicki
Autor Magdalena Więckowska - 1 Stycznia 2021

Zanieczyszczanie dróg przez rolników. Prawo mówi jasno o konsekwencjach

Praca w gospodarstwie niejednokrotnie wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. Istnieją jednak pewne ograniczenia prawne, o których muszą pamiętać rolnicy, którzy wyjeżdżają z błotnistych pól na drogi publiczne.

Gdy praca na polu jest przenoszona na drogę publiczną w postaci zabrudzeń - błota, piachu, słomy czy obornika - rolnik musi liczyć się z mandatem karnym.

Praca na polu i błoto na drodze

Choć sprawa powinna być kwitowana w najprostszy możliwy sposób (tzn. że każdy sprząta po sobie), zanieczyszczenia pozostałe po pracy rolników na drogach publicznych nie są rzadkością i wciąż budzą gigantyczne emocje.

Niektórzy rolnicy przyznają, iż niedopuszczalne jest pozostawianie błota czy obornika na drodze publicznej.

Co ciekawe, istnieją również ci, którzy utrzymują , że ciągłe sprzątanie po sobie nie jest możliwe.

Nowe rozporządzenie MRiRW. Korzystne zmiany dla rolnikówNowe rozporządzenie MRiRW. Korzystne zmiany dla rolnikówCzytaj dalej

Nic zatem dziwnego, że między pewną częścią rolników a kierowcami powstają niesnaski. Kodeks prawa mówi jasno, iż zanieczyszczenie drogi publicznej jest wykroczeniem.

Sprawia ono, że stan nawierzchni staje się źródłem zagrożenia - pojazdy mogą łatwo wpaść w poślizg i zderzyć się, doprowadzając do tragedii.

Co mówi kodeks prawa

Wątpliwości zostają rozwiane, gdy spogląda się do artykułu 91 Kodeksu Wykroczeń, gdzie jest napisane:

Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Jak widać, bezpieczeństwo na drodze zależy od wielu czynników i korzystając z drogi publicznej zawsze należy pamiętać o innych uczestnikach ruchu drogowego. Co w przypadku, gdy rolnik porusza się na drodze polnej, która bezpośrednio przylega do jego pola?

W takiej sytuacji nie musi obawiać się mandatu czy nagany ze strony policji. Utrzymanie porządku po pracy na polu nie jest niekiedy łatwym zadaniem, lecz warto pamiętać, że bezpieczeństwo innych ludzi zawsze powinno być kwestią priorytetową.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł