PRL - saturator
Maciej Misztalski/Wikipedia/(CC BY-SA 3.0)
Autor Aneta Wasilewska - 5 Listopada 2020

W czasach PRL dostępna była na każdym rogu. Piliście wodę z saturatora?

Może niewiele młodych osób dzisiaj jeszcze pamięta, czym były saturatory, ale przed laty stały one na każdym rogu. Czasy PRL bez wątpienia kojarzą się właśnie z saturatorem i niezapomnianym smakiem wody.

PRL już dawno minął, ale do dziś wiele osób wspomina minione dni. Jednym ze wspomnień, którym dzielą się wszyscy wychowujący się w okresie PRL, bez wątpienia są saturatory, które przed laty stały na niemalże każdym rogu.

Zostało 6 dni. ARiMR wypłaci dotacje dla kolejnej grupy poszkodowanychZostało 6 dni. ARiMR wypłaci dotacje dla kolejnej grupy poszkodowanychCzytaj dalej

Wspomnienie PRL - woda z saturatora

A czym były saturatory? To aparaty bądź urządzenia służące do nasycania cieczy gazem, czyli do saturacji. Dla Polaków jednoznacznie kojarzą się z "wózkami", które w okresie PRL pojawiały się na ulicach. W pamiętnych wózkach można było kupić "czysta" wodę z saturatora, a nawet taką, do której dodawany był owocowy sok.

Kto korzystał z mobilnych saturatorów, ten z pewnością pamięta jeszcze, że klienci mogli pić w szklankach wielorazowego użytku, które czyszczone były przez osoby serwujące wodę. Dzięki czemu popularne stało się nazywanie wody z saturatora "gruźliczanką".

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tak wyraża się Marta Manowska. Niebywałe słowa do Polaków
2. Nadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeń
3. Wszystko potoczyło się w mgnieniu oka. Niespodziewanie na drogę wylało się mięso dla zwierząt

Straty są ogromne, ale ubezpieczeń nie będzie. Znamy ostateczne stanowisko resortu rolnictwaStraty są ogromne, ale ubezpieczeń nie będzie. Znamy ostateczne stanowisko resortu rolnictwaCzytaj dalej

Co ciekawe, w Polsce przed laty pojawiły się nawet maszyny samoobsługowe, w których można było kupić wodę z saturatora. Wysączyło wrzucić odpowiednią monetę, by po chwili napić się wody. Kto jeszcze pamięta, jak w latach 70. woda kosztowała 50 groszy, a ta z dodatkiem soku kosztowała złotówę?

Pamiętacie jeszcze, jak w okresie PRL piło się wodę z stauratora?

ZOBACZ TAKŻE:

Następny artykuł