PRL - bombki
Strefa historii Karolina Łucja Białke
Autor Aneta Wasilewska - 5 Grudnia 2020

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Macie w domu podobne bombki z okresu PRL?

W okresie PRL podobne bombki zdobiły choinki w niemalże wszystkich polskich domach. Do dziś wielu Polaków zawiesza ornamenty z okresu PRL na swoich drzewkach. Wy też do nich należycie?

Chociaż czasy PRL już odeszły do przeszłości, to do dziś żywe są wspomnienia z tego okresu, dzięki przedmiotom codziennego użytku, które pozostały w domach rodziców i dziadków. Bez wątpienia należą do nich podobne bombki. Macie jeszcze je w swoich domach?

Jedno nagranie wystarczyło, by posypały się pytania o ciążę. Marta z Jedno nagranie wystarczyło, by posypały się pytania o ciążę. Marta z "Rolnik szuka żony" natychmiast odpowiedziałaCzytaj dalej

Niezapomniane bombki z PRL

W okresie PRL bombki przypominały małe dzieła sztuki, które zawieszone na choince, pięknie ją zdobiły. Wśród nich znajdowały się bombki barwnie malowane, zdobione brokatem, sztucznym śniegiem, a nawet sztucznym futerkiem z charakterystycznym haczykami. Przedstawiały grzybki, szyszki, bałwanki i małe choinki.

Warto mieć na uwadze, że przed laty Polacy byli mistrzami w produkowaniu ozdób na choinki. Co ciekawe, w PRL w Polsce było ponad 50 fabryk, które zajmowały się przygotowaniem najpiękniejszych bombek.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Do najpopularniejszych firm należały Vitbis ze Złotoryi, Impuls z Częstochowy i Dagmara z Jasła. Niewiele osób wie, ale znaczna część z wyprodukowanych w Polsce bombek, trafiała na świąteczne drzewka za granice naszego kraju, w tym do Stanów Zjednoczonych.

Macie jeszcze podobne bombki w swoich domach? Może także i w tym roku ozdobią waszą choinkę?

Przez 8 miesięcy włamywali się na posesję. Nie do wiary, co kradliPrzez 8 miesięcy włamywali się na posesję. Nie do wiary, co kradliCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł