PRL - bombki
Strefa historii Karolina Łucja Białke
Autor Aneta Wasilewska - 18 Października 2020

Już niebawem święta. Macie w swoich domach bombki z okresu PRL?

Okres PRL zapisał się w pamięci wszystkich Polaków, dzięki niesamowitym przedmiotom, które do dziś wspominamy z uśmiechem na twarzy. Z pewnością do takich wspomnień należy dodać kultowe bombki. Mieliście je w swoich domach?

PRL zapisał się w pamięci każdego Polaka. Wśród wielu wspomnień z tego okresu należy przypomnieć sobie nieodłączny element wszystkich świąt Bożego Narodzenia, czyli niezapomniane bombki. W wielu domach do dziś wiszą na choinkach w okresie świąt. Wy też mieliście je w swoich domach?

Niezapomniane bombki z okresu PRL

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, wraz z gorączkowymi przygotowaniami do uroczystej wieczerzy, na liście rzeczy do zrobienia niemalże wszystkich znajduje się ubranie choinki. To właśnie wtedy jest czas na otwieranie starych pudeł z pięknymi świątecznymi ozdobami, które pojawią się na naszych

choinkach. Do dziś zawieszacie na choinkach piękne ozdoby z okresu PRL?

Co ciekawe, w okresie PRL-u na terenie kraju istniało ponad 50 fabryk, które specjalizowały się w wytwarzaniu najpiękniejszych ozdób. Najpopularniejszymi firmami były Vitbis ze Złotoryi, Impuls z Częstochowy i Dagmara z Jasła. Znaczna część produkowanych przez nich bombek trafiała na drzewka świąteczne obywateli Stanów Zjednoczonych.

Następny artykuł