Piec kaflowy - prl
Pixabay/ tassilo111
Autor Aneta Wasilewska - 21 Października 2020

Piece kaflowe stały w wielu polskich domach. Ogrzewaliście się przy nich?

Czasy PRL odeszły, ale do dziś żywe są w pamięci niektóre przedmioty użytku codziennego, czy desery pochodzące z tego okresu. W dzień taki jak dziś, pochmurny i deszczowy, Polacy wracają wspomnieniami do niezapomnianych piecyków kaflowych. Kiedy obecne były w niemalże każdym domu, dziś powoli odchodzą w zapomnienie.

PRL zapisał się w pamięci Polaków nie tylko ze względu na wydarzenia, które miały miejsce w Polsce, ale i na rzeczy, które otaczały niemalże każdego. Do dziś żywe są wspomnienia niezapomnianej pralki Frani, czy kolorowych młynków do kawy. Jednak to nie jedyne wspomnienia, które pojawiają się w pamięci Polaków. Dla wielu ważnym wspomnieniem jest obraz piecyka kaflowego, który znajdował się w niemalże każdym polskim domu. Pamiętacie jeszcze, jak miło było ogrzewać się obok niego w jesienne i zimowe dni?

Tylko u nas: Józef z Tylko u nas: Józef z "Rolnik szuka żony" przyłapany na kłamstwie? Dowody są oczywiste, fani nie dowierzająCzytaj dalej

Wspomnienie PRL - piecyki kaflowe

Pamiętacie jeszcze, jak w prawie każdym domu w Polsce stały piecyki kaflowe? Był to nieodłączny element w domach, a dzięki niemu ciepło rozchodziło się na wiele pomieszczeń. Oczywiście najcieplej było tuż obok niego, ale nie za blisko, by się nie poparzyć. Dziś już ciężko o nie w mieszkaniach Polaków, mało kto się na nie decyduje. Czy słusznie?

Jedną z największych zalet piecyków kaflowych w porównaniu do kominków, jest czas oddawania zakumulowanego ciepła. Wynosił on od 12 do 24 godzin. Ciepło rozchodziło się jeszcze w pomieszczeniach na długo po tym, jak piecyk został wyłączony. Jednak to nie jedyna zaleta. Ważna była także niebywale wysoka efektywność piecyków kaflowych przy odpowiedniej obsłudze oraz ceramicznej budowie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Porażające sceny. Nagranie ze Szczeną z "Chłopaków do wzięcia" trafiło do sieci, internauci stanęli jak wryci
2. Część ekspertów pewna: jedna rzecz może uchronić przed wirusem. Robisz ją codziennie i nawet nie wiesz
3. Kolejne uderzenie w rolników. Zbiory kukurydzy zagrożone, tym razem inny winowajca niż pogoda

Mieszkańcy polskich wsi najczęściej decydowali się na piece kaflowe proste, białe lub kuchenki kaflowe z "lepką". Do dziś ciężko zapomnieć o cieple, które towarzyszyło wszystkim zbierającym się dookoła pieca kaflowego.

Magda z Magda z "Rolnik szuka żony" dotkliwie oszukana. Gorzką prawdę wyjawiła przed kameramiCzytaj dalej

Pamiętacie piecyki kaflowe?

W wy jeszcze pamiętacie jeszcze piecyki kaflowe, które pojawiały się w polskich domach? Dziś w tak pochmurny i deszczowy dzień chyba nie ma osoby, która nie chciałaby znaleźć się w pobliżu takiego ciepłego piecyka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Inni narzekają na niską emeryturą, Barszczewska nie będzie jej mieć wcale. Niedawno z sentymentem odpowiadała o zamiłowaniu do zup i pomidorów, które przypominają jej dzieciństwo
  2. Z ostatniej chwili: Dariusz Gnatowski nie żyje. Wybitny aktor i miłośnik zwierząt spędził ostatnie chwile w szpitalu
  3. Wielkie zmagania i ogromna niespodzianka. Widzowie "Rolnicy. Podlasie" nie mogli się spodziewać
  4. Kierowcy mogą mieć problemy na drogach. Wszystko zacznie się 21.10
  5. Rewolucyjna propozycja, może wpłynąć na codzienne zwyczaje Polaków. Decyzja może paść w przyszłym tygodniu
  6. Świetne wieści od PKO BP. Cieszyć mogą się również klienci innych banków
  7. Porwali cielęta na oczach matki i wywieźli na rzeź. Zachowanie krowy wyciska łzy z oczu, tak bardzo chciała je uratować

Następny artykuł