PRL - "Stawka większa niż życie"
screen TVP "Stawka większa niż życie"
Autor Aneta Wasilewska - 22 Października 2020

Pamiętacie jeszcze polskiego Jamesa Bonda okresu PRL? Serial "Stawka większa niż życie" oglądali wszyscy

Okres PRL nieodłącznie kojarzy się Polakom z produkcjami filmowymi i kinowymi. Jednym z największych hitów tego okresu był niezapomniany serial "Stawka większa niż życie", a w nim legendarna postać, która do dziś nazywana jest Jamesem Bondem czasów PRL.

PRL dla wielu Polaków kojarzy się z niezapomnianymi produkcjami filmowymi, kinowymi, legendarnymi daniami, które do dziś pobudzają kubki ślinowe oraz z wielkimi aktorami i aktorkami. Jednym z najbardziej popularnych seriali, jakie oglądane były w okresie PRL, jest produkcja "Stawka większa niż życie", a w nim wyjątkowa postać polskiego Jamesa Bonda. Pamiętacie jeszcze jego losy?

Marlena z Marlena z "Rolnik szuka żony" wykazała się prawdziwą odwagą. Jej decyzja całkowicie zaskoczyła fanówCzytaj dalej

Bezsprzeczny hit PRL - "Stawka większa niż życie"

Serial "Stawka większa niż życie" został wyprodukowany przez Zespół Filmowy „Syrena” w latach 1967–1968. Widzowie TVP pierwszy raz mieli szansę oglądać serial od 10 października 1968 do 6 lutego 1969. Już pierwszy pokaz serialu sprawił, że wszyscy mówili tylko o nim. Każdy z widzów chciał wiedzieć, co wydarzy się w kolejnym odcinku. I przede wszystkim, jak potoczą się losy charakterystycznego porucznika Hansa Klossa.

Oczywiście w postać niezapomnianego porucznika wcielił się nikt inny, jak Stanisław Mikulski. Właście wcielenie się w Hansa Klossa doprowadziło do największej popularności aktora, który wspiął się na wyżyny, grając w kultowym serialu PRL. Oprócz Mikulskiego w serialu pojawili się jeszcze: Emil Karewicz, Bronisław Pawlik, Leon Niemczyk, a także Tadeusz Teodorczyk.

"Stawka większa niż życie" powstała na podstawie scenariusza napisanego przez Andrzeja Szypulskiego i Zbigniewa Safjana, który nie ukrywali, że inspirowali się pierwszym filmem o Jamesie Bondzie. Sama akcja serialowego hitu PRL dzieje się w 1941 roku, gdy młody Stanisław Kolicki zamierza przedostać się do Związku Radzieckiego. Kolicki chce pojawić się tam, by przekazać informację o koncentracji wojsk niemieckich na granicy, jednak zostaje zatrzymany przez radziecki wywiad. To, co później działo się w serialu, budziło prawdziwe emocje wśród wszystkich widzów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Porażające sceny. Nagranie ze Szczeną z "Chłopaków do wzięcia" trafiło do sieci, internauci stanęli jak wryci
2. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
3. Kolejne uderzenie w rolników. Zbiory kukurydzy zagrożone, tym razem inny winowajca niż pogoda

Rusza ogromne wsparcie finansowe, wypłaty nawet do 250 tysięcy złotych. Nabór wniosków rozpoczyna się na dniachRusza ogromne wsparcie finansowe, wypłaty nawet do 250 tysięcy złotych. Nabór wniosków rozpoczyna się na dniachCzytaj dalej

Uwielbiany serial PRL trafił także do odbiorców za granicą

Kultowy serial PRL "Stawka większa niż życie" został wyemitowany nie tylko w Polsce, ale i za jej granicami. Chyba największą popularnością cieszył się w Czechosłowacji. Na początku lat 70. widzowie w całym ZSRR mieli też szansę stać się odbiorcami serialu, co przyniosło mu jeszcze większą sławę. Szacuje się, że kultowy film PRL mogło obejrzeć łącznie nawet miliard osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gessler podała przepis na przepyszną wątróbkę. Podaje ją z niebywałym smakołykiem
  2. Rysia i Krysia miały umrzeć na futra. Cudem je uratowano, ich oczy mówią wszystko
  3. Wielkie zmagania i ogromna niespodzianka. Widzowie "Rolnicy. Podlasie" nie mogli się spodziewać
  4. Kierowcy mogą mieć problemy na drogach. Wszystko zacznie się 21.10
  5. Rewolucyjna propozycja, może wpłynąć na codzienne zwyczaje Polaków. Decyzja może paść w przyszłym tygodniu
  6. Padła jasna deklaracja odnośnie dodatkowej emerytury. Seniorzy mogą mieć powody do radości
  7. Nawet 2 tysiące złotych nowej emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek, chodzi o zwierzęta

Następny artykuł