producenci drobiu
Sippakorn Yamasikorn / unsplash.com
Autor Magdalena Więckowska - 14 Października 2020

Największy producent drobiu w Polsce o "piątce dla zwierząt". Nieprawdopodobne słowa

Producenci drobiu obawiają się, że zapisy w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt negatywnie odbije się na ich przedsiębiorstwach. Tzw. “piątka dla zwierząt” zakazuje bowiem uboju rytualnego zwierząt na eksport, a także hodowli zwierząt futerkowych. Znacząca większość rolników i producentów jest sceptycznie nastawiona do pomysłu Prawa i Sprawiedliwości.

Producentem drobiu, który dostrzegł wielowymiarowość kwestii związanej z tzw. “piątką dla zwierząt” jest jedna z największych firm drobiarskich w Polsce - Cedrob.

Dawne budki telefoniczne - powinny być przywrócone, czy nadają się do lamusa?Dawne budki telefoniczne - powinny być przywrócone, czy nadają się do lamusa?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Emerytury rolników są dramatycznie niskie. Opublikowano najnowsze dane
. Przywoziliśmy je niemal kartonami. Czesi przestają produkować jeden z ulubionych słodyczy Polaków
3. Koty trzeba zamknąć w domu? Okazuje się, że na dworze stanowią ogromne zagrożenie

Producentom drobiu nie jest obojętne

W Polsce znajduje się znikoma liczba osób wyznania mojżeszowego, podobnie rzecz ma się z osobami, które deklarują się jako muzułmanie. Pozornie nie powinno być zatem problemu z zakazem rytualnego uboju drobiu czy bydła. Jednakże dość spory odsetek polskiego mięsa wędruje do krajów muzułmańskich i Izraela. Portal farmer.pl podał, że prezes spółki Cedrob - Andrzej Goździkowski - odniósł się do sprawy nieco inaczej, niż większość producentów drobiu. Z pewnością swoimi słowami zaskoczył wielu rolników.

Coraz więcej rolników na nią cierpi. Można uzyskać zwrot leczeniaCoraz więcej rolników na nią cierpi. Można uzyskać zwrot leczeniaCzytaj dalej

Słowa prezesa

Andrzej Goździkowski stwierdził, że skala uboju rytualnego drobiu nie jest tak duża jak informują organizacje branżowe i rolnicze. W przypadku spółki Cedrob jest to zaledwie 10% eksportowanego mięsa. Warto dodać, że 20% wszystkich kurczaków sprzedawanych w Polsce pochodzi właśnie z tej firmy. Słowa prezesa Cedrobu mogą wydawać się nieprawdopodobne w obecnej sytuacji, jednakże dodał on, iż brak dokładnych danych, które ukazywałyby skalę uboju rytualnego w naszym kraju. Brak jest instytucji, które podjęłyby się oszacowania tych danych. Andrzej Goździkowski stwierdził, że choć skala tego typu uboju w jego firmie nie jest duża, to ma jednak znaczący wpływ na finanse. Podobnie jak inni producenci skrytykował zapisy nowelizacji ustawy o ochronie dla zwierząt i wystosował pismo do premiera z prośbą o rozważenie innego rozwiązania przeznaczonego dla producentów drobiu. Ze strony premiera pojawiła się odpowiedź, że prośby producentów będą wzięte pod uwagę, a ustawa doczeka się stosownych poprawek.

Porażająca przeszłość Pietrka z Porażająca przeszłość Pietrka z "Rancza". Niebywałe, o czym opowiedziałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ewa piła pól szklanki soku co 3 dni. Nie mogła uwierzyć w zmiany, które zaobserwowała, teraz poleca go wszystkim
  2. Dziewczynka nie chce dać spokoju śpiącemu psu. Wtedy zwierzę daje jej cenną nauczkę
  3. Nowy, piekielnie smrodliwy owad w Polsce. Może zagrozić rolnikom
  4. Jecie parówki? Mówią, że to mielone racice z tekturą i wodą - to prawda?
  5. Od 15 października dodatkowe pieniądze. Trzeba jedynie złożyć wniosek
  6. Masz jeden z 7 objawów? Jeżeli tak, mogłeś mieć koronawirusa, eksperci nie mają wątpliwości

Następny artykuł