Prosięta - Polska
Pexels/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 24 Stycznia 2021

POLPIG: Polska największym importerem prosiąt z Danii

Polska jest liderem wśród importerów prosiąt z Danii. Jednak, jak wskazuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców, nie jest to zaszczytne pierwsze miejsce. Dargiewicz wyliczył powody, dla których taka sytuacja ma miejsce.

- Polska największym importerem prosiąt z Danii. Nie jest to jednak zaszczytne 1 miejsce - informuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Zdaniem Dargiewicza "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych", która jest finansowana z budżetu PROW na lata 2014 – 2020, który miał wspierać krajową produkcję prosiąt, nie wiele ma wspólnego z zakładanym planem.

- W podsumowaniu roku 2020 okazało się, że staliśmy się największym importerem prosiąt z Danii - zaznacza Dargiewicz.

Z pandemią w tle

Rok 2020 wpłynął na wszystkie gałęzie gospodarki, nie ominął także rynku prosiąt, a jednak w tym wszystkim Polsce udało się stać liderem.

Długo oczekiwany gość u Emilki z Laszek. Długo oczekiwany gość u Emilki z Laszek. "Nie zginąłem w żadnym wypadku samochodowym"Czytaj dalej

- Pomimo pandemii, polski import duńskich prosiąt wyniósł 6,26 mln sztuk. Jest to niewiele mniej niż w rekordowym 2019 roku. Tym samym wyprzedziliśmy dotychczasowego lidera - Niemcy. Nie jest to jednak zaszczytne 1 miejsce. Liczyliśmy, że import prosiąt będzie spadał w miarę rozwoju produkcji krajowej. Tak się jednak nie stało. W 2014 roku zaimportowaliśmy 3,3 mln sztuk, czyli o blisko połowę mniej prosiąt niż Niemcy. W kolejnych latach Polska biła rekordy, aby w końcu zająć miejsce lidera w 2020 r.- przekazał Dargiewicz.

Dlaczego tak wygląda sytuacja?

Jak zaznacza Dargiewicz z POLPIG, jest wiele przyczyn takiego stanu, sam wskazał trzy najważniejsze, z których pierwszą jest - rozdrobiona struktura produkcji prosiąt. Niestety, wiąże się ona z wysokimi kosztami dostawy środków produkcji.

Drugą kwestią jest, produkowanie małych partii prosiąt, co ogranicza rynek odbiorców. Trzecim powodem ma być niski poziom zarządzania produkcją.

- Co jest szczególnie widoczne w niskim średnim wskaźniku odsadzonych prosiąt od 1 maciory w ciągu roku - dodał.

prosięta

fot. POLPIG

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: POLPIG

Następny artykuł