Prostesty - Niemcy
Maxkruse22/TikTok
Autor Aneta Wasilewska - 30 Grudnia 2020

"Rolnikom nie zależy na luksusie, ale po prostu na swoim życiu". Niemiecka minister ws. protestów

Niemieccy rolnicy pomimo informacji o porozumieniu ponownie zaczęli blokować centra dystrybucji. Tym razem protesty rozpoczęły się w wyniku decyzji, która została podjęta przez dyskont Aldi. W sprawie sytuacji rolników wypowiedziała się niemiecka minister rolnictwa, Julia Klöckner.

Chociaż ceny w niemieckich sklepach zostały podniesione, a rolnicy otrzymali pomoc, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<, protesty trwają.

Minister rolnictwa zabiera głos w sprawie protestujących rolników

Zdaniem minister rolnictwa Julii Klöckner protesty niemieckich rolników są wyrazem nierównowagi sił między niemieckimi producentami i detalistami.

- Rolnikom nie zależy na luksusie, ale po prostu na swoim życiu - zaznaczyła.

Minister dodała, że w pełni rozumie niezadowolenie rolników.

Obrazy RolnikINFO"Niemcy zbudowały Polskę jako kraj taniej siły roboczej". Niemiecki ekspert zabrał głos ws. cenCzytaj dalej

- Rozumiem niezadowolenie rolników. Na tle obecnej sytuacji rynkowej spadek ceny skupu masła, który jest przedmiotem dyskusji, jest zaskakujący i mało uzasadniony - dodała.

Protesty rolników w Niemczech

Kolejny problem pojawił się, gdy przed świętami dyskont Aldi ogłosił, że obniży ceny masła. Niezadowoleni z decyzji rolnicy, zablokowali magazyn w Hesel około 200 ciągnikami, ale nie tylko, bo protestujący pojawili się także przed centrum logistycznym Aldi w Beverstedt.

Sklepy Aldi chciały obniżyć ceny masła o ponad 50 ct/kg. Na ten moment cent obniżono o 10-20 centów.

- Rolnicy, którzy tam są, chcą zostać, dopóki Aldi nie przedstawi konstruktywnych rozwiązań konfliktu - przekazał rzecznik Land Creates Connection, Anthony Lee, cytowany przez portal Topagrar.

Co więcej, rzecznik Aldi, Joachim Wehner przekazał informacje, z której wynika, że Aldi regularnie jest uczestnikiem przetargów na masło, jest to zupełnie normalnie. Dodatkowo zaznaczył, że ceny masła w okresie świątecznym rosną, po czym spadają na początku roku.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Topagrar

Następny artykuł