
Od przyszłego roku zmiana przepisów. Wiemy, czy obejmą budynki inwentarskie i hodowlane
Już od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe przepisy. Wymagania opisane w Warunkach Technicznych są zdecydowanie bardziej restrykcyjne, niż te, które obowiązują jeszcze do końca roku. W związku ze zmieniającymi się przepisami pojawiło się pytanie, czy zmiany obowiązywać będą także w przypadku budynków inwentarskich i hodowlanych.
Nowe przepisy wchodzą w życie już od 1 stycznia 2021 roku. Mowa oczywiście wnioskach składanych na pozwolenie o budowę domu, przy których trzeba będzie wykazać, czy zastosowane zostały cieplejsze technologie. Są to wymagania zawarte w Warunkach Technologicznych.
Przepisy od przyszłego roku. Inwestorzy powinni się pospieszyć
Każdy, kto chciałby wybudować dom zgodnie z obowiązującymi na ten moment zasadami, powinien się pospieszyć. Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie już na początku przyszłego roku, inwestorzy nie tylko będą musieli mieć pozwolenie na budowę, ale i przeprowadzić inwestycję wedle nowych zasad.
A nowe zasady są o wiele bardziej restrykcyjne niż te dzisiaj. Wszystkie zasady zostały zawarte w Warunkach Technicznych. Pojawia się natomiast pytanie, czy takie same zasady obowiązywać będą w przypadku projektów budynków inwentarskich i hodowlanych, które powstaną już po nowym roku.
DZISIAJ GRZEJE:
Czy nowe przepisy obejmą budynki inwentarskie i hodowlane?
Dziennikarze portalu Farmer w rozmowie z Tomaszem Kwiatkowskim, doradcą technicznym z Rockwool Polska postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy nowe przepisy obowiązywać będą także podczas projektowania, przebudowie oraz budowy budynków, oraz budowli nadziemnych, podziemnych, które spełniają funkcje użytkowe (budynki gospodarcze, magazynowe i produkcyjne). Okazuje się, że nowe przepisy, które będą obowiązywać od przyszłego roku, dotyczą wszystkich nowo wybudowanych budynków, w tym inwentarskich i hodowlanych.
- Dlatego również dla tych obiektów wartość zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody nie mogą przekraczać EPH+W < 70 [kWh/(m2・rok)]. Należy również ograniczyć straty ciepłą przez zewnętrzną obudowę budynku ogrzewanego o temperaturze min. 16ºC poprzez zaostrzenie cząstkowych wartość współczynników przenikania ciepła ścian Uc < 0,20 [W/(m2・K)], dachów Uc < 0,15 [W/(m2・K)]. W zakresie stolarki wartości te dla okien U < 0,9 [W/(m2・K)], okien połaciowych U < 1,1 [W/m2・K], drzwi zewnętrznych U < 1,3 [W/m2・K] - przekazał Kwiatkowski.
Co więcej, Adam Buszko, szef wsparcia Sprzedaży Izolacji Budowlanych w Paroc Polska jednoznacznie wskazuje, że dział III, rozdział 11. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych podaje wszystkie wymagania, które dotyczą wszystkich pomieszczeń inwentarskich.
- Wymagania izolacyjności przegród odnoszą się do konkretnych warunków termicznych wewnątrz pomieszczeń. A ponieważ wymagania mikroklimatyczne wnętrz są mocno zróżnicowane, w zależności od gatunku utrzymywanych zwierząt czy nawet samej technologii chowu, do tematu należy podchodzić w sposób mocno indywidualny. Przykładowo, o ile standardy unijne w przypadku obór dopuszczają współczynniki przenikania ciepła U przegród w przedziale 1,0 - 3,0 W/m²K, a nawet wyżej, to wymagania drobiu czy świń są znacznie wyższe, niż w przypadku bydła.- zaznacza Adam Buszko z Paroc Polska.
- W myśl nowych przepisów, ściany zewnętrzne i dachy będą musiały wykazać niższy współczynnik przenikania ciepła U, niż było do tej pory – odpowiednio 0,20 oraz 0,15 W/m²K. W praktyce oznacza to konieczność zastosowania grubszej warstwy izolacji. W tym celu szczególnie warto zastosować wełnę kamienną – materiał, który oprócz tego, że przepuszcza parę wodną, zapewniając zdrowy mikroklimat wnętrz, posiada najwyższą możliwą klasę reakcji na ogień A1, dzięki czemu znacząco zwiększa szanse przeżycia zwierząt w przypadku pożaru - zaznacza Adam Buszko z Paroc Polska.
Patrząc na wypowiedzi ekspertów, niektóre budynki, które zostały postawione jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów, spełniały normy, a nawet przewyższają standardy. Oznacza to nic innego, jak to, że wszystko zależy od przeznaczenia budynków.
ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:
- Sok z kiszonej kapusty najtańszym skutecznym probiotykiem. Pomaga też we wszelkich chorobach układu pokarmowego
- Małgorzata Ostrowska-Królikowska przeszła metamorfozę. Zdumiewa odważnym kolorem włosów
- Od przyszłego roku zmiana przepisów. Wiemy, czy obejmą budynki inwentarskie i hodowlane
- Bogdan nie wytrzymał, padły ostre słowa. W "Rolnicy. Podlasie" zrobiło się naprawdę gorąco
- Kłamali, że mają świnie i wyłudzili 1,3 mln złotych. Wszystko się posypało
- Dlaczego koty kochają kartony? Znamy prawdziwe przyczyny uwielbienia pudełek przez mruczki
- Marcin Najman przerwał milczenie po walce. Wydał komunikat, wszyscy złapali się za głowy
Źródło: Farmer