Przepisy - zmiany
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 21 Listopada 2020

Od przyszłego roku zmiana przepisów. Wiemy, czy obejmą budynki inwentarskie i hodowlane

Już od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe przepisy. Wymagania opisane w Warunkach Technicznych są zdecydowanie bardziej restrykcyjne, niż te, które obowiązują jeszcze do końca roku. W związku ze zmieniającymi się przepisami pojawiło się pytanie, czy zmiany obowiązywać będą także w przypadku budynków inwentarskich i hodowlanych.

Nowe przepisy wchodzą w życie już od 1 stycznia 2021 roku. Mowa oczywiście wnioskach składanych na pozwolenie o budowę domu, przy których trzeba będzie wykazać, czy zastosowane zostały cieplejsze technologie. Są to wymagania zawarte w Warunkach Technologicznych.

Przepisy od przyszłego roku. Inwestorzy powinni się pospieszyć

Każdy, kto chciałby wybudować dom zgodnie z obowiązującymi na ten moment zasadami, powinien się pospieszyć. Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie już na początku przyszłego roku, inwestorzy nie tylko będą musieli mieć pozwolenie na budowę, ale i przeprowadzić inwestycję wedle nowych zasad.

A nowe zasady są o wiele bardziej restrykcyjne niż te dzisiaj. Wszystkie zasady zostały zawarte w Warunkach Technicznych. Pojawia się natomiast pytanie, czy takie same zasady obowiązywać będą w przypadku projektów budynków inwentarskich i hodowlanych, które powstaną już po nowym roku.

Ogromna rodzinna tragedia. 65-latka nie miała żadnych szans, została wciągnięta przez rozrzutnikOgromna rodzinna tragedia. 65-latka nie miała żadnych szans, została wciągnięta przez rozrzutnikCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Kurniki w piekielnym ogniu: żywioł szalał bez litości, gigantyczne straty
  2. Kaufland podjął kluczową decyzję przed świętami. Tysiące osób czeka fantastyczna niespodzianka
  3. Na polach zostanie kapusta. Niestety, wielu odmian w ogóle nie opłaca się zbierać

Czy nowe przepisy obejmą budynki inwentarskie i hodowlane?

Dziennikarze portalu Farmer w rozmowie z Tomaszem Kwiatkowskim, doradcą technicznym z Rockwool Polska postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy nowe przepisy obowiązywać będą także podczas projektowania, przebudowie oraz budowy budynków, oraz budowli nadziemnych, podziemnych, które spełniają funkcje użytkowe (budynki gospodarcze, magazynowe i produkcyjne). Okazuje się, że nowe przepisy, które będą obowiązywać od przyszłego roku, dotyczą wszystkich nowo wybudowanych budynków, w tym inwentarskich i hodowlanych.

- Dlatego również dla tych obiektów wartość zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody nie mogą przekraczać EPH+W < 70 [kWh/(m2・rok)]. Należy również ograniczyć straty ciepłą przez zewnętrzną obudowę budynku ogrzewanego o temperaturze min. 16ºC poprzez zaostrzenie cząstkowych wartość współczynników przenikania ciepła ścian Uc < 0,20 [W/(m2・K)], dachów Uc < 0,15 [W/(m2・K)]. W zakresie stolarki wartości te dla okien U < 0,9 [W/(m2・K)], okien połaciowych U < 1,1 [W/m2・K], drzwi zewnętrznych U < 1,3 [W/m2・K] - przekazał Kwiatkowski.

Co więcej, Adam Buszko, szef wsparcia Sprzedaży Izolacji Budowlanych w Paroc Polska jednoznacznie wskazuje, że dział III, rozdział 11. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych podaje wszystkie wymagania, które dotyczą wszystkich pomieszczeń inwentarskich.

- Wymagania izolacyjności przegród odnoszą się do konkretnych warunków termicznych wewnątrz pomieszczeń. A ponieważ wymagania mikroklimatyczne wnętrz są mocno zróżnicowane, w zależności od gatunku utrzymywanych zwierząt czy nawet samej technologii chowu, do tematu należy podchodzić w sposób mocno indywidualny. Przykładowo, o ile standardy unijne w przypadku obór dopuszczają współczynniki przenikania ciepła U przegród w przedziale 1,0 - 3,0 W/m²K, a nawet wyżej, to wymagania drobiu czy świń są znacznie wyższe, niż w przypadku bydła.- zaznacza Adam Buszko z Paroc Polska.

- W myśl nowych przepisów, ściany zewnętrzne i dachy będą musiały wykazać niższy współczynnik przenikania ciepła U, niż było do tej pory – odpowiednio 0,20 oraz 0,15 W/m²K. W praktyce oznacza to konieczność zastosowania grubszej warstwy izolacji. W tym celu szczególnie warto zastosować wełnę kamienną – materiał, który oprócz tego, że przepuszcza parę wodną, zapewniając zdrowy mikroklimat wnętrz, posiada najwyższą możliwą klasę reakcji na ogień A1, dzięki czemu znacząco zwiększa szanse przeżycia zwierząt w przypadku pożaru - zaznacza Adam Buszko z Paroc Polska.

Patrząc na wypowiedzi ekspertów, niektóre budynki, które zostały postawione jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów, spełniały normy, a nawet przewyższają standardy. Oznacza to nic innego, jak to, że wszystko zależy od przeznaczenia budynków.

Dramatyczny apel Andrzeja z Dramatyczny apel Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie". Chodzi o zdrowie jego ojcaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

   1. Sok z kiszonej kapusty najtańszym skutecznym probiotykiem. Pomaga też we wszelkich chorobach układu pokarmowego
   2. Małgorzata Ostrowska-Królikowska przeszła metamorfozę. Zdumiewa odważnym kolorem włosów
   3. Od przyszłego roku zmiana przepisów. Wiemy, czy obejmą budynki inwentarskie i hodowlane
   4. Bogdan nie wytrzymał, padły ostre słowa. W "Rolnicy. Podlasie" zrobiło się naprawdę gorąco
   5. Kłamali, że mają świnie i wyłudzili 1,3 mln złotych. Wszystko się posypało
   6. Dlaczego koty kochają kartony? Znamy prawdziwe przyczyny uwielbienia pudełek przez mruczki
   7. Marcin Najman przerwał milczenie po walce. Wydał komunikat, wszyscy złapali się za głowy

Źródło: Farmer

Następny artykuł