przeszłość
flickr.com
Autor Magdalena Więckowska - 12 Października 2020

Korzystaliście z jej usług? W przeszłości była sekretem szczęścia wielu par na wsi i w mieście

Przeszłość potrafi zadziwić - zarówno pod względem tradycji, sposobów ubierania się, gotowania, mówienia… Okazuje się jednak, że pewne rzeczy się nie zmieniają - wielu ludzi poszukuje miłości, a w przypadku niepowodzeń kierują swoje kroki do biur matrymonialnych lub tworzą konto na portalach randkowych. Są to jednak nasze współczesne pomysły na znalezienie drugiej połówki. Jak wyglądało to kiedyś?

Przeszłość pokazuje wyraźnie, że jedną z najważniejszych profesji, która wywierała oddolny wpływ na lokalne grupy społeczne była swatka. Z usług swatki korzystali w przeszłości nie tylko ludzie, którym nie powodziło się w znalezieniu miłości, ale również osoby, które w przemyślany sposób chciały znaleźć odpowiedniego partnera do zawarcia małżeństwa.

Przeszłość i swatanie

Historia swatów jest niesamowicie fascynująca - zwyczaj ten trwa w Polsce już od XIV wieku. Dlaczego “trwa”? Nie sposób mówić o swataniu w czasie przeszłym. Przykładem może być chociażby hitowy program TVP “Rolnik szuka żony”, jak i “Ślub od pierwszego wejrzenia”, a w latach 90. “Randka w ciemno”. Ludzie nie bronią się przed szukaniem miłości w zaplanowany sposób. Jak widać, nie każdemu jest po drodze ze spontanicznym poszukiwaniem drugiej połówki. I nie ma w tym nic złego - owocami wszelakich swatów są przecież naprawdę udane pary!

Swatanie dawniej

Zwyczaj swatania nazywano dawniej “zmówinami”, “zaputyśkami” lub “pytankami”. Swatanie było czynnością, mającą na celu odpowiedni dobór partnera, a przewodniczył mu dziewosłęb (kumoter, swat, swaś), który był zaufaną i poważaną osobą w okolicy. Takie aranżowane spotkanie miało miejsce w określonym dniu tygodnia, zazwyczaj w czwartek. Miało ono dwie części: podczas wywiadu młodzi i rodziny poznawały się nawzajem, natomiast podczas drugiej zawierano umowę małżeńską. Tak szybki rozwój wydarzeń miał zazwyczaj miejsce w dość odległej przeszłości, gdy o małżeństwie myślało się w nieco inny sposób niż obecnie. Im bliżej czasów nam współczesnych, tym swat zyskiwał rolę bardziej zaufanego przyjaciela, aniżeli kupca mającego doprowadzić do małżeńskiej transakcji. Obyczaje się zmieniają i obecnie ludzie korzystają z porad swatów nie po to, by uniknąć staropanieństwa, lecz by z własnej woli móc znaleźć bratnią duszę. Czy znacie jakieś pary, które poznały się dzięki utalentowanej swatce?

Następny artykuł