psy - nowy obowiązek
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 12 Października 2020

Na rolników zostanie nałożony nowy obowiązek? Ma dotknąć każdego posiadacza psów

Właśnie pojawiły się nowe informacje w sprawie obowiązków dla rolników. Nowy obowiązek może dotknąć każdego posiadacza psa. Podczas dzisiejszej konferencji premiera oraz ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy, padły ważne wiadomości dla wszystkich rolników.

Każdy posiadacz psów musi liczyć się z nowym obowiązkiem, który zostanie nałożony po wprowadzeniu "piątki dla zwierząt". Poprawki do ustawy zostały już przedstawione podczas spotkania senackiej Komisji Ustawodawczej, co więcej przed chwilą odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mateusza Morawieckiego i Grzegorza Pudy, podczas której padło wiele informacji istotnych dla rolników.

Nowy ciągnik Kubota powala na kolana. Maszyna zyskała zaskakujące funkcje, lider nie zawodziNowy ciągnik Kubota powala na kolana. Maszyna zyskała zaskakujące funkcje, lider nie zawodziCzytaj dalej

Poprawki do noweli o ochronie zwierząt

Dziś przed południem senacka Komisja Ustawodawcza powróciła do prac nad nowelą o ochronie zwierząt, w której mowa o zakazie hodowli zwierząt na futra, ograniczeniu uboju rytualnego. Po przedstawieniu poprawek ogłoszona została przerwa, po której odbędzie się głosowanie nad zaproponowanymi poprawkami. Wśród poprawek znalazło się doprecyzowanie regulacji wypłaty świadczeń dla osób opiekujących się psami odchodzącymi ze służby, a także, by objęte takim świadczeniem byli opiekunowie psów, które zostały wycofane ze służby w Straży Marszałkowskiej.

Co więcej, zgłoszona została poprawka, która dotyczy zakazu egzekucji komorniczej, której mogłyby podlegać zwierzęta domowe. Głównym argumentem, który stoi za wprowadzeniem takiego zapisu, jest dysproporcja pomiędzy rzeczywistą wartością materialną zwierzęta a wartością emocjonalną. Dodatkowo pojawiła się poprawka, by zwierzęta nie mogły być nagrodami w konkursach i loteriach. Złożona została także poprawka, która dotyczy zasad odwołania się do sądu od decyzji o rekompensacie za wygaszenie, na mocy noweli, legalnej dotychczas działalności.

- Ta poprawka dotyczy absolutnie kluczowej rzeczy; aby nie tak, jak to proponował Sejm, decyzję o wysokości rekompensaty (...) rozstrzygał wyłącznie podmiot, który podejmuje decyzję - czyli podmiot zainteresowany, tylko żeby była możliwość odwołania do sądu. To osoba, która korzysta z rekompensaty, stwierdza, czy jest zadowolona z wysokości przyznanej rekompensaty, czy jest niezadowolona i zgłasza w tym zakresie wniosek do sądu - zaznaczył Kwiatkowski.

Psy będą musiały być czipowane

Podczas zgłaszania poprawek pojawiła się także ta, w której mowa o obowiązku czipowania psów. Zgłosił ją Marek Borkowiski.

- Chciałbym zgłosić kompleksową poprawkę, która wchodziłaby do art. 6, która kompleksowo reguluję kwestię mikroczipów, ogólnokrajowego systemu rejestracyjnego - zaznaczył.

Wprowadzono także poprawkę do zapisu wprowadzającego listę organizacji pożytku publicznego, które będą mogły odbierać zwierzęta. Zgodnie z poprawką, do momentu powstania oficjalnej listu, obowiązywać będą dotychczasowe przepisy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Stało się. Pękła bariera. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, wystarczyło jedno zwierzę
2. Nie żaden prawnik, nie ekonomista. Nową najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje robotnik
3. Wszyscy powinni się przygotować, zacznie się już w drugiej połowie miesiąca. Rolnicy mają mało czasu na zadbanie o uprawy i gospodarstwa

Przed momentem odbyła się także konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i Grzegorza Pudy. Podczas spotkania pojawiło się wiele informacji, które bezpośrednio dotyczą rolników w Polsce. Zgodnie ze słowami Morawieckiego, powstanie Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt. Co więcej, zostanie ona powołana natychmiast, zdaniem Mateusza Morawieckiego jest to jedno z najważniejszych zadań, które stoi w sprawie ochrony zwierząt. Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że wypłacone zostaną odszkodowania przede wszystkim dla producentów i hodowców zwierząt futerkowych. Grzegorz Puda zapowiedział, że system odszkodowań już jest projektowany dla wszystkich przedsiębiorców i rolników, którzy będą stratni po wprowadzeniu nowej ustawy ws ochrony zwierząt.

- Przygotowujemy ustawę w taki sposób, aby odpowiadała na potrzeby humanitarnego traktowania zwierząt, a jednocześnie dbania po polską wieś i polskich rolników (...) Chcemy zaproponować vacatio legis ustawy do stycznia 2022 roku, aby hodowcy, rolnicy mogli się lepiej przygotować. Chodzi o ubój rytualny i farmy futerkowe - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Stało się. Pękła bariera. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, wystarczyło jedno zwierzęStało się. Pękła bariera. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, wystarczyło jedno zwierzęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite zastosowanie liści laurowych. Rozwiążą uciążliwe problemy ze skórą, działanie zachwyci każdego
  2. Pracownica schroniska nie wiedziała, że jest nagrywana. Wideo z monitoringu pokazało prawdę o jej pracy
  3. Fatalna informacja dla wszystkich właścicieli maszyn rolniczych. Ma być o wiele gorzej
  4. Na rolników zostanie nałożony nowy obowiązek? Ma dotknąć każdego posiadacza psów
  5. Ależ zmiana. Marta Manowska z "Rolnik szuka żony" zachwyciła
  6. Zmieniają obostrzenia, właśnie opublikowano nowe rozporządzenie. Już jutro wchodzą w życie

Źródło: Farmer, PolskaTimes

Następny artykuł