Pszczelarstwo - pomoc
Arcaion/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 23 Stycznia 2021

Większe dofinansowanie może zwiększyć wydajność. PZP apeluje o pomoc

Polski Związek Pszczelarski zaapelował do ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy. Objęcie dofinansowaniem bezpośrednim każdej przezimowanej rodziny pszczelej jest dziś konieczne. PZP w liście do szefa MRiRW wskazało, jak wielki udział w uprawach odgrywają pszczoły. Nie ma wątpliwości, że zwiększenie dofinansowania będzie mogło pociągnąć za sobą zwiększenie wydajności roślin uprawnych.

- W dniu 13.01.2021 r. odbyło się spotkanie Grzegorza Pudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami Polskiego Związku Pszczelarskiego - przekazano na stronie Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Podczas spotkania przedstawiciele PZP rozmawiali z szefem MRiRW na temat możliwości objęcia dofinansowaniem bezpośrednim każdej przezimowanej rodziny pszczelej.

- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi z uwagą wysłuchał przedstawione problemy, z jakimi boryka się pszczelarstwo. Podjęto temat analizy wniosku PZP przez Ministerstwo. Ustalono kolejne spotkanie w sprawie objęcia dofinansowaniem rodzin pszczelich, które odbędzie się 27.01.2021 r.- dodano.

Polski Związek Pszczelarski apeluje o pomoc

- Celem pszczelarstwa jest - nieco odwrotnie niż zostało to zapisane w projekcie Planu Strategicznego dla WPW - w pierwszej kolejności zapylanie rośli, a dopiero później pozyskiwanie miodu i produktów pochodnych. Pszczoły odpowiadają za zapylanie ponad 80% roślin uprawnych i dziko rosnących - zwraca uwagę PTP.

Grzegorz Puda zapowiedział nową ustawę. Grzegorz Puda zapowiedział nową ustawę. "Wzmocnienie nie odbędzie się kosztem dużych"Czytaj dalej

W liście do Grzegorza Pudy zaznaczono, że bez ciężkiej pracy pszczół różnorodność biologiczna zostałaby zachwiana, a wydajność roślin (mowa o zbożach, owocach i warzywach), mogłaby gwałtownie spaść.

Coraz większe problemy z utrzymaniem hodowli

Jednak jak zauważono, w Polsce o utrzymanie pszczół jest coraz ciężej.

- Zmieniające się warunki pogodowe (ciepłe zimy, zimne wiosny i ekstremalne zjawiska jak wichury, tornada, gradobicie) osłabiają rodziny pszczele. Nasilają się choroby pszczół, które skutkują dużą ich umieralnością. Pracy pszczelarzowi nie ułatwiają farmaceutyki i inne produkty – brak jest nowych rozwiązań w zwalczaniu chorób pszczół, szczególnie warrozy - zaznaczono.

W liście do szefa MRiRW zwrócono uwagę, że Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa jest dużą pomocą dla pszczelarzy, jednak niewystarczającą.

- Dlatego też Polski Związek Pszczelarski wnioskuje do Pana Ministra: biorąc pod uwagę ogromne zaangażowanie pszczelarzy w zdrowie i życie pszczół, koszty, jakie muszą wnieść, by utrzymać je w dobrej kondycji, wnioskujemy, jak na wstępie o objęcie dofinansowaniem bezpośrednim każdej przezimowanej rodziny pszczelej- zakończył list Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy, Tadeusz Dyloń.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Polski Związek Pszczelarzy

Następny artykuł