ptasia grypa
unsplash.com / fot. Barth Bailey
Autor Magdalena Więckowska - 1 Marca 2021

Pierwsze ognisko ptasiej grypy wśród dzikich ptaków trzymanych w niewoli

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o pierwszym przypadku ogniska ptasiej grypy w Polsce, które jest zlokalizowane u dzikich (lub egzotycznych) ptaków trzymanych w niewoli. Dotychczas na terenie Polski mieliśmy do czynienia z wirusem wśród drobiu domowego lub dzikiego ptactwa na wolności.

Ptasia grypa zaatakowała ozdobne ptaki o nazwie karolinka (łac. aix sponsa) na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Ptasia grypa u karolinek w Warszawie

1 marca 2021 roku na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii opublikowano komunikat:

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 1. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonego na postawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB Puławy z 24 lutego br. Choroba została potwierdzona u karolinki (Aix sponsa) w ogrodzie zoologicznym zlokalizowanym w Warszawie (woj. mazowieckie).

Podano również, jakie kroki podjęto w związku z pozytywnymi wynikami badań przeprowadzonych u ptaków:

Emilka z Emilka z "Rolnicy. Podlasie" straciła cierpliwość. Fani serialu nie dają jej spokojuCzytaj dalej

W związku ze stwierdzeniem HPAI w ogrodzie zoologicznym wdrożone zostały stosowne procedury określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Najnowsze wieści ws. ptasiej grypy w Polsce

Drugi komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii z 1 marca 2021 roku dotyczy ogólnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem ptasiej grypy w Europie. Komunikat dotyczy krajów Unii Europejskiej, a także Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Norwegii i Ukrainy.

Podobnie jak w poprzednich tygodniach, niechlubny prym wiodą dwa kraje - Francja (w której potwierdzono 411 ognisk HPAI wśród drobiu i 4 u ptaków dzikich) oraz Niemcy (40 ognisk wśród drobiu i 128 u ptaków dzikich).

Drugim krajem, który wykazuje bardzo dużą liczbę ognisk wśród dzikiego ptactwa jest Dania - potwierdzono tam 67 przypadków zachorowań wśród zwierząt. Główny Inspektorat Weterynarii skomentował również sytuację w Polsce, podając:

W lutym br. w Polsce obserwowano zwiększenie zachorowalności na grypę wśród dzikiego ptactwa. W styczniu stwierdzono 3 przypadki choroby u dzikich ptaków, natomiast w lutym - 24 przypadki, z czego 17 przypadków stwierdzono od 15 lutego.

Więcej informacji na temat sytuacji epizootycznej można przeczytać w komunikacie GIW pod tym linkiem.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Zapraszamy na naszą rozmowę z Michałem Kołodziejczakiem, liderem Agrounii.

Źródło: wetgiw.gov.pl

Następny artykuł