Ptasia grypa - ceny
jackmac34/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 3 Stycznia 2021

KIPDiP nie ma wątpliwości. Wirus nie wpłynie na ceny w sklepach

Zgodnie z najnowszym raportem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIDiP), wirus ptasiej grypy nie wpłynie na ceny w sklepach. Jak się okazuje, klienci nie odczują wzrostu, który już jest zauważalny w hurcie.

- Rosną hurtowe ceny jajek, powodem jest występująca w Polsce grypa ptaków. W opinii analityków branżowych nie przełoży się to na ich wzrost w detalu - brzmią dane z najnowszego raportu Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Ceny jajek w hurcie i detalu

Dwóch milionów sztuk sięga liczba kur nieśnych, które zostały zabite w Polce w związku z urzędowym zwalczaniem wirusa ptasiej grypy.

- Zmniejszanie pogłowia niosek ma także miejsce w innych krajach europejskich. Działania służb weterynaryjnych ograniczają podaż jaj na rynkach hurtowych, co skutkuje wzrostem cen hurtowych - tłumaczy dyrektor Izby Katarzyna Gawrońska w rozmowie z PAP.

Zdaniem Gawrońskiej, duże znaczenie mają w tym przypadku także czynniki psychologiczne.

Nadwyżki nie tylko z Niemiec trafiają do Polski. Kolejny kraj z problemamiNadwyżki nie tylko z Niemiec trafiają do Polski. Kolejny kraj z problemamiCzytaj dalej

- Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem jaj obawiając się dalszego rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków, zwiększyły zamówienia, co wywiera dodatkową presję na ceny - wskazuje PAP.

Co ciekawe, to właśnie w ostatnim okresie, przed świętami Bożego Narodzenia, a nie przed Wielkanocą, w polskich sklepach sprzedaje się najwięcej jaj. Dało się jednak zauważyć, że w okresie świąt w 2020 roku, popyt nie pociągnął za sobą wyższych cen w detalu.

Wirus ptasiej grypy nie wpłynie na ceny w sklepach

Klienci, którzy kupują jajka w sklepach, nie powinni obawiać się, że wirus ptasiej grypy przełoży się na wyższe ceny.

- Producenci jaj mają podpisane długoterminowe umowy z sieciami detalicznymi. W związku z tym przewidujemy, że nim obecny impuls dotrze z rynku hurtowego na rynek detaliczny sytuacja się znormalizuje- dodała Gawrońska.

Jak przypomina PAP, Polska na szóstym miejscu jeżeli chodzi o ilość produkowanych jaj w całej Europie, a także ma 9% udział w unijnej produkcji.

Zgonie z oficjalnymi danymi, w 2019 roku w Polsce wyprodukowano 648 tys. ton jaj, z czego ponad 30% zostało przeznaczone na eksport.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Portal Spożywczy, PAP

Następny artykuł