ptasia grypa
unsplash.com / fot. sanjoy saha
Autor Magdalena Więckowska - 3 Lutego 2021

Coraz więcej ognisk ptasiej grypy. Kolejny komunikat GIW nie jest optymistyczny

Ptasia grypa w Polsce nie odpuszcza. Najnowsze dane z Głównego Inspektoratu Weterynarii są niepokojące - w dniach od 29 stycznia do 1 lutego potwierdzono pięć ognisk zjadliwej grypy ptaków w polskich gospodarstwach.

Ogniska ptasiej grypy zostały potwierdzone wynikami badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Pięć nowych ognisk ptasiej grypy w Polsce

Badania potwierdziły wystąpienie 12, 13, 14, 15 i 16 ogniska ptasiej grypy na terenie naszego kraju. Jak podaje komunikat na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii:

Ognisko HPAI nr 12 w 2021 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 25 129 kur reprodukcyjnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Lisewo, w gminie Lisewo, powiat chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną w związku z otrzymaniem informacji o zwiększonej śmiertelności w stadzie. Jest to ognisko wtórne do ogniska HPAI nr 9 w 2021 r. stwierdzonego 25 stycznia br. w tej samej miejscowości.

Stwierdzenie, iż dwunaste ognisko zjadliwej grypy ptaków jest wtórne wobec innego, poświadcza, iż istotnie jest to wysoce zaraźliwa postać wirusa. O kolejnym ognisku GIW poinformował następująco:

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policjaRolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policjaCzytaj dalej

Ognisko HPAI nr 13 w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 85 232 sztuk drobiu, w tym: 63 112 kogutków rzeźnych oraz 22 120 kaczek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Mielno, w gminie Mieleszyn, powiat gnieźnieński, woj. wielkopolskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o objawach nerwowych oraz zwiększonej śmiertelności drobiu.

Kolejne ognisko potwierdzono również na terenie Wielkopolski:

Ognisko HPAI nr 14 w 2021 r. stwierdzono na podstawie wyników badań z 1 lutego 2021 r. otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 13 865 indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Żodyń, w gminie Siedlec, powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie, na terenie obszaru zagrożonego ustanowionego w związku ze stwierdzeniem ogniska nr 8 w 2021 r. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o spadku pobierania paszy i wody w stadzie.

Kolejne zagrożone regiony

Jak podaje komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii, kolejne dwa stwierdzone ogniska ptasiej grypy zostały zlokalizowane w jeszcze innych regionach Polski. Pokazuje to, że problem z wirusem rozlany jest na teren całego kraju.

Ognisko HPAI nr 15 w 2021 r. stwierdzono na podstawie wyników badań z 1 lutego 2021 r. otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 38 002 indyków rzeźnych w wieku 13 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Józefów, w gminie Wróblew, powiat sieradzki, woj. łódzkie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności ptaków oraz zmniejszeniu pobierania wody.

Szesnaste ognisko HPAI potwierdzono w województwie warmińsko-mazurskim:

Ognisko HPAI nr 16 w 2021 r. stwierdzono na podstawie wyników badań z 1 lutego 2021 r. otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 23 560 indyków rzeźnych w wieku 4-21 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Losy, w gminie Lubawa, powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności ptaków oraz zmniejszeniu pobierania wody i paszy.

Wiadomo, że w celu uniknięcia rozprzestrzeniania wirusa zastosowano podstawowe zasady walki z HPAI: utylizację chorych zwierząt, przeprowadzenie wstępnej dezynfekcji gospodarstwa, wyznaczenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 kilometrów od potwierdzonego ogniska choroby.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: wetgiw.gov.pl

Następny artykuł