Ptasia grypa - Niemcy
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 5 Listopada 2020

Zagrożenie coraz bliżej. Pierwsze ognisko ptasiej grypy pojawiło się za zachodnią granicą

Ptasia grypa pojawiła się już w Niemczech, właśnie potwierdzono pierwsze ognisko. Niestety, groźna choroba już niebawem może pojawić się w Polsce.

Ptasia grypa znajduje się coraz bliżej Polski. Dziś pojawiła się informacja, że pierwsze ognisko zostało wykryte u naszych zachodnich sąsiadów.

Ptasia grypa w Niemczech

Zgodnie z informacjami, które pojawiły się dzisiaj w mediach, po wykryciu ptasiej grypy w Holandii, choroba została stwierdzona w Niemczech. Pierwszy wirus H5N8 został wykryty u martwego kurczaka na małej farmie w Hallig Oland w Północnej Fryzji.

Jak przekazało niemieckie ministerstwo rolnictwa, hodowla, na której zostało wyznaczone pierwszym ogniskiem ptasiej grypy w Niemczech, obejmuje 57 kurczaków. Wiadomo, że wśród nich w krótkim czasie padło już osiem kurczaków. Po czym zgodnie z rozporządzeniem zabito pozostałe zwierzęta i odpowiednio zutylizowano.

Po wykryciu pierwszego ogniska ptasiej grypy w Niemczech zgodnie z rozporządzeniem ustanowione zostały strefy restrykcyjne, które obejmują teren trzy kilometry dookoła ogniska, oraz dziesięciokilometrowy obszar obserwacji.

Ogromna śmiertelność

Ptasia grypa jest jedną z chorób zwierzęcych, która znalazła się na liście OIE. Grypa jest niezwykle zakaźna i zaraźliwa wśród drobiu, powodując nawet stuprocentową śmiertelność. Zakażone zwierzęta mogą wydalać wirusa z kałem, wydzieloną z oczu, dróg oddechowych, a także z wydychanym powietrzem.

Niestety, ptasia grypa może dotknąć prawie wszystkie gatunki ptaków domowych, a także dzikich.

- Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna - przekazał Krzysztof Kwiatkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kościerzynie.

Już wcześniej przypominaliśmy zasady, które przypomniane zostały przez Głównego Lekarza Weterynarii w związku z ptasią grypą.

W ostatnim czasie także minister rolnictwa, Grzegorz Puda zwracał się do wszystkich z ważnym apelem w sprawie ptasiej grypy, która jest ogromnym zagrożeniem, a kluczowym musi być szybkie działanie.

Źródło: Farmer, Kościerzyna Nasze Miasto

Następny artykuł