Ptasia grypa - Niemcy
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 5 Listopada 2020

Zagrożenie coraz bliżej. Pierwsze ognisko ptasiej grypy pojawiło się za zachodnią granicą

Ptasia grypa pojawiła się już w Niemczech, właśnie potwierdzono pierwsze ognisko. Niestety, groźna choroba już niebawem może pojawić się w Polsce.

Ptasia grypa znajduje się coraz bliżej Polski. Dziś pojawiła się informacja, że pierwsze ognisko zostało wykryte u naszych zachodnich sąsiadów.

Zostało 6 dni. ARiMR wypłaci dotacje dla kolejnej grupy poszkodowanychZostało 6 dni. ARiMR wypłaci dotacje dla kolejnej grupy poszkodowanychCzytaj dalej

Ptasia grypa w Niemczech

Zgodnie z informacjami, które pojawiły się dzisiaj w mediach, po wykryciu ptasiej grypy w Holandii, choroba została stwierdzona w Niemczech. Pierwszy wirus H5N8 został wykryty u martwego kurczaka na małej farmie w Hallig Oland w Północnej Fryzji.

Jak przekazało niemieckie ministerstwo rolnictwa, hodowla, na której zostało wyznaczone pierwszym ogniskiem ptasiej grypy w Niemczech, obejmuje 57 kurczaków. Wiadomo, że wśród nich w krótkim czasie padło już osiem kurczaków. Po czym zgodnie z rozporządzeniem zabito pozostałe zwierzęta i odpowiednio zutylizowano.

Po wykryciu pierwszego ogniska ptasiej grypy w Niemczech zgodnie z rozporządzeniem ustanowione zostały strefy restrykcyjne, które obejmują teren trzy kilometry dookoła ogniska, oraz dziesięciokilometrowy obszar obserwacji.

Miliony ton odpadów wjeżdżają z Niemiec do Polski. Mieszkańcy Dolnego Śląska przegrywają kolejną batalięMiliony ton odpadów wjeżdżają z Niemiec do Polski. Mieszkańcy Dolnego Śląska przegrywają kolejną batalięCzytaj dalej

Ogromna śmiertelność

Ptasia grypa jest jedną z chorób zwierzęcych, która znalazła się na liście OIE. Grypa jest niezwykle zakaźna i zaraźliwa wśród drobiu, powodując nawet stuprocentową śmiertelność. Zakażone zwierzęta mogą wydalać wirusa z kałem, wydzieloną z oczu, dróg oddechowych, a także z wydychanym powietrzem.

Niestety, ptasia grypa może dotknąć prawie wszystkie gatunki ptaków domowych, a także dzikich.

- Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna - przekazał Krzysztof Kwiatkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kościerzynie.

Już wcześniej przypominaliśmy zasady, które przypomniane zostały przez Głównego Lekarza Weterynarii w związku z ptasią grypą.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tak wyraża się Marta Manowska. Niebywałe słowa do Polaków
2. Nadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeń
3. Wszystko potoczyło się w mgnieniu oka. Niespodziewanie na drogę wylało się mięso dla zwierząt

Straty są ogromne, ale ubezpieczeń nie będzie. Znamy ostateczne stanowisko resortu rolnictwaStraty są ogromne, ale ubezpieczeń nie będzie. Znamy ostateczne stanowisko resortu rolnictwaCzytaj dalej

W ostatnim czasie także minister rolnictwa, Grzegorz Puda zwracał się do wszystkich z ważnym apelem w sprawie ptasiej grypy, która jest ogromnym zagrożeniem, a kluczowym musi być szybkie działanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: Farmer, Kościerzyna Nasze Miasto

Następny artykuł