Ptasia grypa - informacje
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 5 Grudnia 2020

Pomorskie: ognisko ptasiej grypy w największej fermie w województwie. Zwierzęta zostaną zabite i zutylizowane

W sobotę w sieci pojawiła się wiadomość wójta gminy Kobylnicy Leszka Kulińskiego, z których wynika, że na fermie kur w Kwakowie potwierdzono przypadek wystąpienia wirusa ptasiej grypy. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, konieczne jest wprowadzenie zasad bioasekuracji na obszarze 10 km od ogniska choroby. Oznacza to śmierć dla wszystkich zwierząt znajdujących się na fermie.

Jak donoszą media, ferma kur w Kwakowie w województwie pomorskim zajmuje się chowem klatkowym niosek i kurcząt. Jest to największy producent jaj kurzych w całym województwie.

Poznajecie młodego mężczyznę ze zdjęcia? Jeden z najbardziej cenionych rolnikówPoznajecie młodego mężczyznę ze zdjęcia? Jeden z najbardziej cenionych rolnikówCzytaj dalej

Ferma przeznaczona jest dla 240 tys. niosek, a odchowania może obsłużyć 120 tys. kurcząt.

Ognisko ptasiej grypy w województwie pomorskim

Informacja o potwierdzonym przypadku ptasiej grypy (HPAI) na fermie kur w Kwakowie pojawiła się w sobotę na stronie internetowej gminy Kobylnica.

- W związku z potwierdzonym przypadkiem wystąpienia wirusa ptasiej grypy w gospodarstwie Adkonis Ferma Kur w Kwakowie oraz po konsultacji z odpowiednimi służbami konieczne jest wprowadzenie zasad bioasekuracji w obszarze 10 km od miejsca wystąpienia ogniska - przekazano na stronie.

Po wykryciu ogniska choroby wprowadzono procedury zwalczania HPAI określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, w których nakazane jest zabicie i utylizacja ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie, co ma na celu wykluczenie rozprzestrzeniania się choroby.

Sytuacja jest pod stałą obserwacją

Na stronie internetowej gminy Kobylnica pojawiła się informacja, z której wiadomo, że konsultacji ze służbami sanitarnymi i weterynaryjnymi wprowadzono zasady bioasekuracji w obszarze 10 km od miejsca wystąpienia ogniska choroby. Hodowcy drobiu zobowiązani są do przestrzegania między innymi:

  • obserwacji stanu zdrowia ptaków,
  • informowania o niepokojących zmianach Powiatowego Lekarza Weterynarii,
  • zabezpieczenia budynków, w których przetrzymywany jest drób.
Rolnicy zakopują majtki na polach, by uzyskać zaskakujący efekt. Idealny trik na dzisiejsze świętoRolnicy zakopują majtki na polach, by uzyskać zaskakujący efekt. Idealny trik na dzisiejsze świętoCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

- Sytuacja jest pod stałą obserwacją odpowiednich służb - wójt Kobylnicy na stronie gminy.

Przypomnijmy, zgodnie z danymi Głównego Lekarza Weterynarii, od początku roku wykryto 34 ogniska ptasiej grypy. Dwa z nich zostały wykryte w drugim półroczu.

Jedno nagranie wystarczyło, by posypały się pytania o ciążę. Marta z Jedno nagranie wystarczyło, by posypały się pytania o ciążę. Marta z "Rolnik szuka żony" natychmiast odpowiedziałaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: RMF FM

Następny artykuł