Ptasia grypa - Francja
Alexas_Fotos/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 7 Stycznia 2021

Nakaz masowego uboju drobiu. Dramatyczna sytuacja wz. z ptasią grypą we Francji

Władze sanitarne wydały decyzję o prewencyjnym, masowym uboju drobiu. Sposób radzenia sobie z ptasią grypą wywołał ogromne niezadowolenie francuskich związków rolniczych. Jedynie do wtorku na terenie Francji zabito 200 tysięcy sztuk drobiu.

Jak przekazała agencja AFP, we Francji potwierdzono 100 ognisk ptasiej grypy.

Masowy ubój drobiu we Francji

Zgodnie z wiadomościami, władze sanitarne nakazały prewencyjnego, masowego uboju kaczek na fermach na południowym zachodzie kraju.

- Mamy wirusa, który jest silniejszy od nas. Ciągle pojawiają się nowe ogniska choroby - przekazła dyrektor Komitetu Międzybranżowego Foie Gras (Cifog) Marie-Pierre Pe.

Co więcej, w sprawie decyzji głos zabrał także prezes francuskich izb rolniczych.

W W "Rolnik szuka żony" zerwała zaręczyny. Dziś nie ukrywa, jak bardzo jest zakochanaCzytaj dalej

- Radykalne środki prewencyjnego uboju, podjęte w celu powstrzymania ptasiej grypy w południowo-zachodniej części kraju, są niezbędne, aby ograniczyć kryzys i odzyskać zaufanie krajów importujących - zaznaczył Sebastien Windsor.

Krytyka ze strony związków rolniczych

W związku z ptasią grypą, do wtoku zabito już ponad 200 tysięcy sztuk drobiu. Jak przekazał szef służb weterynaryjnych, planuje się zabicie kolejnych 400 tys.

Decyzje, jakie zostały podjęte przez władze sanitarne są silnie krytykowane przez związki rolnicze Confederation paysanne i Modef, które sprzeciwiają się prewencyjnemu zabijaniu zdrowych zwierząt.

- Organizacje te krytykują również powolność przeprowadzania uboju w potwierdzonych ogniskach choroby oraz transport potencjalnie skażonych zwierząt do rzeźni, co stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się choroby - infomuje Gazeta Prawna.

Na tren moment Chiny już wstrzymały import francuskiego drobiu.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Gazeta Prawna

Następny artykuł