Ptasia grypa - informacje
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 7 Grudnia 2020

Sytuacja coraz cięższa. Potwierdzono kolejne ogniska ptasiej grypy

Jak wynika z danych, które zostały opublikowane dziś na stronie Głównego Lekarza Weterynarii, w ostatnich dniach potwierdzono trzy kolejne ogniska ptasiej grypy w Polsce. W danych gospodarstwach łącznie utrzymywanych było 963 265 sztuk drobiu

Z danych, które pojawiły się dziś na stronie Głównego Lekarza Weterynarii, wynika, że na terenie Polski zostały stwierdzone kolejne przypadki ogniska ptasiej grypy.

- W dniach 4 i 5 grudnia 2020 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie 3 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu - można przeczytać w komunikacie.

Liczba potwierdzonych ognisk ptasiej grypy rośnie

Zgodnie z najnowszymi danymi, w bieżącym roku w Polsce odnotowano 37 ogniska ptasiej grypy, z czego pięć z nich zostało potwierdzonych w drugim półroczu.

Główny Lekarz Weterynarii przekazał, że trzy ostatnie ogniska stwierdzono:

  • 04.12.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 176 871 kur niosek, położonym w miejscowości Komiłowo, w gminie Kobylnica, w powiecie słupskim, w województwie pomorskim
  • 04.12.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 72 394 indyków, położonym w miejscowości Tarnowa, w gminie Rakoniewice, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim
  • 05.12.2020 r. na fermie utrzymującej około 714 000 kur niosek, położonej w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim.

W wyżej wymienionych gospodarstwach służby weterynaryjne wprowadziły już wszystkie niezbędne procedury.

Apel Głównego Lekarza Weterynarii

Dziś w obliczu rozprzestrzeniania się ptasiej grypy, Główny Lekarz Weterynarii przypomniał, jak ważne jest pilnowanie przestrzegania zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu.

- Główny Lekarz Weterynarii zapewnia, iż nie istnieje żadne zagrożenie zakażenia się konsumentów grypą ptaków, poprzez spożywanie mięsa drobiowego i jego przetworów - nieustannie przypomina Główny Lekarz Weterynarii.

Więcej informacji na temat ptasiej grypy, zasad bioasekuracji i informacji na temat ognisk, można znaleźć na oficjalnej stronie Głównego Lekarza Weterynarii.

Źródło: GLW, Farmer

Następny artykuł