ptasia grypa - kontrole
Kadr z programu "Zbliżenia" TVP3Bydgoszcz
Autor Aneta Wasilewska - 10 Stycznia 2021

Rozpoczną się kontrole gospodarstw. Wszystko przez kolejne ognisko ptasiej grypy

W związku z wykryciem drugiego ogniska ptasiej grypy w 2021 roku w Polsce, w poniedziałek rozpoczną się kontrole i akcja informacyjna dla pobliskich gospodarstw.

Zgodnie z komunikatem, który w piątek 8 stycznia wydał Główny Lekarz Weterynarii, w Polsce potwierdzone zostało drugie ognisko ptasiej grypy.

Drugie ognisko ptasiej grypy w 2021 roku

- W dniu 07.01.2021 w godzinach popołudniowych Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z PIWet-PIB Puławy dodatnie wyniki badań laboratoryjnych, na podstawie których stwierdzono 2. w 2021 r. ognisko HPAI w gospodarstwie utrzymującym 11 227 indyków rzeźnych. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu w dn. 06.01.2021 informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu - przekazano w oficjalnym komunikacie.

Ognisko ptasiej grypy zostało potwierdzone w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Linowo, w gminie Świecie nad Osą, powiat grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie.

- W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków - ogłosił Główny Lekarz Weterynarii.

Co oznacza utylizację wszystkich zwierząt znajdujących się w gospodarstwie.

Rozpocznie się już na początku kwietnia. Rolnicy muszą się przygotować na kolejny spisRozpocznie się już na początku kwietnia. Rolnicy muszą się przygotować na kolejny spisCzytaj dalej

- Dokonaliśmy już gazowania tych wszystkich ptaków. Zostały odkażone i rozpoczął się proces przekazywania ich do zakładu utylizacyjnego - przekazał Jerzy Dymek, wojewódzki lekarz weterynarii.

- Została wyznaczona strefa zapowietrzona. Powołany został sztab kryzysowy, który ma na celu ograniczenie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się tej bardzo trudnej i dotkliwej dla rolników choroby - dodał Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

W związku z pojawieniem się ptasiej grypy, w promieniu 10 kilometrów od fermy, gdzie wykryto ptasią grypę, wyznaczono obszar zagrożony, który obejmie część powiatów grudziądzkiego, brodnickiego oraz wąbrzeskiego. Do 3 kilometrów od fermy wyznaczono obszar zapowietrzony.

Kontrole gospodarstw

Przypomnijmy, obszar zapowietrzony to teren w do trzech kilometrów od pojawienia się ogniska ptasiej grypy. Na danym terenie właściciele drobiu zobligowani są do zadbania o swoje ptactwo, tak by nie miało kontaktu z ptactwem z sąsiednich gospodarstw i dzikim ptactwem. Co więcej, obowiązkowe jest stosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa (np. maty dezynfekujące). Jednak to nie wszystko, na obszarze zapowietrzonym przeprowadzone zostaną kontrole.

- Będzie przegląd wszystkich gospodarstw w strefie zapowietrzonej w promieniu trzech kilometrów, a następnie w strefie zagrożonej -mówi Jerzy Dymek, wojewódzki lekarz weterynarii.

Zgodnie z informacją zamieszczoną przez TVP3 Bydgoszcz, kontrolne oraz akcja informacyjna rozpoczną się już w poniedziałek.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: GIW, TVP3, Eska

Następny artykuł