Ptasia grypa - ograniczenia
Pxhere CC0 Domena publiczna
Autor Aneta Wasilewska - 10 Grudnia 2020

Wracają restrykcje i ograniczenia. Ptasia grypa daje o sobie znać

Ptasia grypa powróciła do Polski i dotkliwie daje o sobie znać. W związku z pojawiającymi się ogniskami wirusa kraje wprowadzą restrykcje i ograniczenia eksportowe. Wczoraj pojawiła się także informacja od Głównego Lekarza Weterynarii, z której wynika, że potwierdzone zostało kolejne ognisko ptasiej grypy, tym razem w województwie mazowieckim.

Niestety, ptasia grypa na dobre powróciła do kraju. Przypomnijmy, dopiero w sierpniu Polska odzyskała status wolny od ptasiej grypy. Taka sytuacja nie utrzymała się jednak długo. W związku z wirusem, który dotyka coraz więcej gospodarstw. Niestety, oznacza to także powrót restrykcji i ograniczeń w eksporcie drobiu z Polski.

Wraz z ptasią grypą powracają restrykcje i ograniczenia

Ognisko ptasiej grypy numer 33 zostało potwierdzone w ostatnich dniach a fermie kur niosek w miejscowości Wroniawy, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim. Wystarczył kilka dni od tego zdarzenia, gdy zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o wprowadzeniu restrykcji i ograniczeń eksportowych. Jednym z obszarów, które już je wprowadziły, jest Hongkong.

Decyzje w Hongkongu zostały podjęte natychmiast po potwierdzeniu ogniska. Wydana została decyzja o wprowadzeniu ze skutkiem natychmiastowym ograniczeń eksportowych. Na ten moment do Hongkongu nie można eksportować mięsa drobiowego (tuszek, elementów oraz podrobów), a także produktów drobiowych (w tym jaj). Dotyczy to towarów pochodzących z powiatu, w którym wykryto ptasią grypę

Jednak Hongkong nie jest jedynym rejonem, które wprowadziło restrykcje. Ograniczenia w eksporcie zostały wprowadzone także w eksporcie do Federacji Rosyjskiej, która już 27 listopada zadecydowała o tymczasowym ograniczeniu:

  • żywego drobiu i jaj wylęgowych,
  • mięsa drobiowego, gotowych produktów drobiowych, oraz wszystkich produktów drobiowych, zawierających w składzie produkty przetwórstwa drobiu (za wyjątkiem produktów poddanych obróbce, gwarantującej zniszczenie wirusa grypy ptaków, stosownie do przepisów Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE),
  • pasz i dodatków paszowych, przeznaczonych dla drobiu (z wyjątkiem pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego oraz syntezy chemicznej i mikrobiologicznej),
    będącego w użyciu sprzętu, przeznaczonego do hodowli, uboju oraz rozbioru drobiu,
  • tranzytu żywego drobiu przez terytorium Rosji.


Jeżeli chodzi o towary podlegające kontroli weterynaryjnej, które zostały załadowane przed 27 listopada bieżącego roku, przyjmowane są w trybie zwykłym.

Na wiadomość o ognisku ptasiej grypy w miejscowości Wroniawy także Białoruś zadecydowała o wprowadzeniu ograniczeń w eksporcie. Mowa o ograniczeniu sprzedaży żywego drobiu, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych oraz puchu i pierza. Ograniczenia zostały wprowadzone dla hodowców drobiu z Wielkopolski, jednak patrząc na obecną sytuację w Polsce, spodziewać się można, że restrykcje zostaną rozszerzone.

Ptasia grypa w województwie mazowieckim

W sprawie ptasiej grypy w Polsce wczoraj Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym ognisku, które tym razem zostało potwierdzone w Polsce.

- Ognisko grypy ptaków stwierdzono na fermie indyków w powiecie gostynińskim (woj. mazowieckie) - przekazano na stronie Głównego Lekarza Weterynarii.

Ognisko ptasiej grypy w powiecie gostyńskim jest 38 i szóstym ogniskiem w Polsce. Ptasia grypa została potwierdzona w środę w gospodarstwie utrzymującym ponad 34 tysięcy 11-tygodniowych indyków rzeźnych. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Sieraków, w gminie Gostynin, powiat gostyniński w województwie mazowieckim. W gospodarstwie została rozpoczęta już likwidacja stada.

Przypomnijmy, poprzednia epidemia ptasiej grypy pojawiła się w kraju na przełomie grudnia ubiegłego roku i stycznia bieżącego roku. Łącznie potwierdzono 35 ognisk, głównie w stadach kaczek i indyków. Ostatnie ognisko stwierdzono 31 marca bieżącego roku.

Obrazy RolnikINFO"Rolnicy. Podlasie": Andrzej z Plutycz zabrany przez policję. Niesłychane zamieszanieCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: GIW, Agrofakt, Portal Spożywczy

Następny artykuł