Ptasia grypa - komunikat
12019/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 12 Stycznia 2021

Komunikat GIW. Potwierdzono 3. i 4. ognisko ptasiej grypy

Główny Inspektorat Weterynarii przekazał dziś wiadomość o potwierdzeniu 3. i 4. ogniska ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. Ogniska zostały potwierdzone w dwóch województwach. Łącznie utylizacji zostanie poddanych 17 564 zwierząt.

- Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 3. i 4. ogniska w 2021 r. wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB Puławy z 9 i 10 stycznia br. - pojawiło się dziś 12 stycznia, we wtorek na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

Trzecie ognisko ptasiej grypy

Trzecie ognisko ptasiej grypy w 2021 roku w Polsce potwierdzono w miejscowości Radostowo w województwie warmińsko-mazurskim.

W gospodarstwie utrzymywano 1 964 gęsi reprodukcyjnych.

- Ognisko HPAI nr 3. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 1 964 gęsi reprodukcyjnych w wieku 6 miesięcy. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Radostowo, w gminie Jeziorany, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie - przekazał GIW.

Rolnik nie straci wszystkich pieniędzy. Znalazł się chętny na nieidealne burakiRolnik nie straci wszystkich pieniędzy. Znalazł się chętny na nieidealne burakiCzytaj dalej

Czwarte ognisko ptasiej grypy

Natomiast czwarte ognisko zostało potwierdzone w miejscowości Staw w województwie lubuskim.

- Ognisko HPAI nr 4. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 15 600 indyków rzeźnych w wieku 16,5 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Staw, w gminie Lubiszyn, powiat gorzowski, woj. lubuskie - przekazano.

Jak wynika z informacji przekazanych w komunikacie, w gospodarstwach, gdzie potwierdzone zostały ogniska ptasiej grypy wprowadzono już wszelkie procedury przeciwdziałania w przypadku wystąpienia HPAI, które określone zostały w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

- Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone - zaznaczono.

Informacje na temat pierwszego ogniska znajdują się >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Główny Inspektorat Weterynaryjny

Następny artykuł