Ptasia grypa - ognisko
Alexas_Fotos/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 14 Grudnia 2020

Potwierdzono kolejne ognisko ptasiej grypy. Prawie 10 tys. indyków zostanie poddane utylizacji

Służby weterynaryjne potwierdziły kolejne ognisko ptasiej grypy w Polsce. Jest to pierwsze ognisko, które w drugim półroczu pojawiło się w województwie warmińsko-mazurskim. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem wszystkie zwierzęta , które były utrzymywane w gospodarstwie, zostaną poddane utylizacji.

Dzisiaj, 14 grudnia, służby weterynaryjne przekazały, że potwierdzono wystąpienia 39. ogniska ptasiej grypy w tym roku w Polsce.

Ptasia grypa w województwie warmińsko-mazurskim

Wirus ptasiej grypy został potwierdzony w gospodarstwie utrzymującym indyki rzeźne w miejscowości Świniarc w gminie Grodziczno, w powiecie nowomiejski, w województwie warmińsko-mazurskim.

Informacje o pojawieniu się ptasiej grypy w gospodarstwie zostały potwierdzone przez wyniki badań laboratoryjnych z dnia 12 grudnia, które zostały przeprowadzone przez Państwowy Instytut Weterynaryjny- Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

W gospodarstwie w miejscowości Świniarc utrzymywano 9162 indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni.

Pierwsze ognisko na terenie województwa

Ognisko ptasiej grypy w miejscowości Świniarc jest pierwszym przypadkiem wystąpienia wirusa, do którego doszło na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w tym półroczu.

Jak wynika z informacji przekazanych przez służby weterynaryjne, próbki do badań zostały pobrane, gdy 11 grudnia pojawiło się zawiadomienie o zwiększonej śmiertelności zwierząt w całym stadzie.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, wprowadzono wszelkie procedury związane z likwidacją choroby.

Gospodarstwo w miejscowości Świniarc jest 39. ogniskiem ptasiej grypy w 2020 roku i siódmym, które zostało potwierdzone w drugim półroczu.

Przypominamy, w związku w wysoce zaraźliwą wirusem ptasiej grypy na producentów z Polski nakładane są obostrzenia w związku z eksportem. W ostatnich dniach restrykcje zostały rozszerzone o kolejne województwa.

Źródło: Agropolska

Następny artykuł