ptasia grypa
unsplash.com / fot. Raymond Pang
Autor Magdalena Więckowska - 15 Grudnia 2020

Zakaz importu mięsa od jednego z największych dostawców UE. Powodem ptasia grypa

Ptasia grypa staje się kolejnym problemem, z którym walczy rolnictwo i gospodarka w 2020 roku. Wieści nie są dobre - Ukraina, jeden z największych dostawców mięsa drobiowego do Unii Europejskiej nie będzie mogła eksportować mięsa do krajów członkowskich wspólnoty. Powodem jest wykrycie ogniska ptasiej grypy.

Ptasia grypa stawia pod znakiem przyszłość wielu ferm drobiowych. Każde wykryte ognisko wirusa sprawia, że hodowcy muszą oddawać zwierzęta do utylizacji.

Ptasia grypa na Ukrainie

Niestety, problem ptasiej grypy sięgnął również ukraińskich hodowców drobiu. I chociaż Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, to jest z nią w ścisłym związku w kwestii dostaw mięsa drobiowego.

Nasz wschodni sąsiad jest bowiem jednym z trzech największych dostawców drobiu na całą Unię Europejską. Kraje, z których państwa członkowskie importują drób i które nie należą do wspólnoty europejskiej to m. in. Brazylia i Tajlandia.

Na trzecim miejscu w tym rankingu jest Ukraina. Warto dodać, że w tym rankingu nie uwzględniono Wielkiej Brytanii jako państwa będącego poza Unią Europejską ze względu na jej szczególny status w kwestii stosunków unijnych.

Szczegóły sprawy

Ognisko ptasiej grypy zostało potwierdzone na terenie Ukrainy - jest to podtyp H5, który wystąpił w przydomowej hodowli we wsi Kandybyne w regionie Mykolaiva.

Unia Europejska stara się podejmować wszelkie środki ostrożności, by nie pogorszyć i tak złego stanu rolnictwa, więc zdecydowała się na przerwanie dostaw mięsa drobiowego i produktów drobiowych z Ukrainy.

Warto dodać, że w 2019 roku do krajów członkowskich zostało dostarczonych 133, 8 tysięcy ton drobiu. W przypadku bieżącego roku - od stycznia do września do Unii Europejskiej sprowadzono 82,4 tysiące ton mięsa.

Jest to mniejsza ilość drobiu niż w analogicznym okresie w 2019 roku. Szczególna sytuacja gospodarcza w 2020 roku sprawia, że trudno liczyć na wzrost sprzedaży niektórych produktów spożywczych.

W sprawie wypowiedziała się również Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz:

- Sądzimy, że zdecydowany wpływ na zmniejszenie dostaw do Unii z Ukrainy w tym roku mają negatywne skutki pandemii i związany z COVID - 19 istotnie ograniczony popyt na drób ze strony kanału HoReCa.

Następny artykuł