ptasia grypa
unsplash.com / fot. Mikkel Bergmann
Autor Magdalena Więckowska - 16 Stycznia 2021

Komunikat GLW. Potwierdzono piąte ognisko ptasiej grypy

Ptasia grypa nie odpuszcza. Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii wydany 13 stycznia 2021 nie pozostawia wątpliwości - w tym roku stwierdzono już 5. ognisko wirusa w miejscowości Kaczkowo (gm. Gniewkowo).

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) została wykryta w gospodarstwie liczącym 30 786 indyków rzeźnych.

Piąte ognisko grypy ptaków

Informację przekazał Główny Lekarz Weterynarii w dniu 13 stycznia 2021 roku po południu. Jest to kolejny przypadek ogniska ptasiej grypy w naszym kraju w tak krótkim czasie. Pokazuje to, jak bardzo zaraźliwy jest wirus HPAI.

PIWet-PIB Puławy poinformował Głównego Lekarza Weterynarii o pozytywnym wyniku badań laboratoryjnych, które ostatecznie potwierdziły podejrzenie ptasiej grypy w piątym gospodarstwie w Polsce w 2021 roku.

Ognisko wykryto na fermie indyków w województwie kujawsko-pomorskim, w miejscowości Kaczkowo, w gminie Gniewkowo. Hodowano tam 30 796 indyków rzeźnych. Niestety, ptasia grypa jest wirusem, który niezwykle trudno wyleczyć, a jego śmiertelność wśród drobiu jest bardzo wysoka.

Na miejscu blisko 20 zastępów straży pożarnej. Ogromny pożar w zakładzie przetwórstwa owocówNa miejscu blisko 20 zastępów straży pożarnej. Ogromny pożar w zakładzie przetwórstwa owocówCzytaj dalej

Z tego względu procedurą, jaką podejmuje się w wyniku likwidacji zagrożenia epidemiologicznego HPAI jest utylizacja chorych zwierząt.

Dalsze szczegóły sprawy

Komunikat opublikowany na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii podaje:

W dniu 13.01.2021 w godzinach popołudniowych Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z PIWet-PIB Puławy dodatnie wyniki badań laboratoryjnych, na podstawie których stwierdzono 5. w 2021 r. ognisko HPAI. (...) W przedmiotowym gospodarstwie próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu w dn. 12.01.2021 informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu. W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla człowieka. Warto pamiętać, że wirus może tkwić m.in. w wodzie przez około trzydzieści dni w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Jest często roznoszony przez dzikie ptaki, bez względu na gatunek.

Wcześniej informowaliśmy o pierwszych ogniskach zjadliwej grypy ptaków w Polsce w 2021 roku >TUTAJ< i >TUTAJ< .

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł