Ptasia grypa - potwierdzenie
12019/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 19 Stycznia 2021

Kolejne ogniska ptasiej grypy. Blisko 50 tys. kur i indyków zostanie zabitych

Wczoraj, 18 stycznia Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 6. i 7. ognisko ptasiej grypy w Polsce. Zgodnie z oficjalnymi danymi zabitych zostanie blisko 50 tysięcy zwierząt.

- Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 6. i 7. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB Puławy z 16 i 17 stycznia br - przekazano na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Kolejne ogniska ptasiej grypy w 2021 roku

6 ognisko ptasiej grypy w 2021 roku zostało potwierdzone w miejscowości Czerników, w gminie Myślibórz, powiat myśliborski, woj. zachodniopomorskie.

Jak informuje GLW, w gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 13 558 indyków rzeźnych w wieku 22 i 19 tygodni.

7 ognisko ptasiej grypy w 2021 roku zostało potwierdzone w gospodarstwie w miejscowości Dulsk, w gminie Inowrocław, powiat inowrocławski, woj. kujawsko-pomorskie.

Obrazy RolnikINFO"Rolnicy. Podlasie" i "Chłopaki do wzięcia" szkodzą rolnikom? LIR ostro o popularnych programachCzytaj dalej

W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 34 109 kur reprodukcyjnych w wieku 42 tygodni.

- W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone - zazaczono w komunikacie.

Ptasia grypa w Polsce: ogniska, restrykcje

Jak wczoraj informowaliśmy, w związku z pojawieniem się ptasiej grypy w Polsce, rozszerzone zostały restrykcje.

Więcej na temat 5. ogniska ptasiej grypy w 2021 roku można przeczytać >tutaj<, natomiast na temat 3. i 4. >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Następny artykuł