Ptasia grypa - ognisko
gartengemuesekiosk / pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 19 Lutego 2021

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 24. ognisko ptasiej grypy

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie 24. ogniska ptasiej grypy w Polsce. W gospodarstwie utrzymywano 49 sztuk drobiu. Wprowadzone zostały wszelkie procedury zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

- Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 24. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonego na postawie wyników badań laboratoryjnych z PIWetPIB Puławy z 16 lutego br - przekazano na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

24. ognisko ptasiej grypy w 2021 roku

Kolejne, już 24. ognisko ptasiej grypy w 2021 roku w Polsce zostało potwierdzone w miejscowości Trzebiechów, w gminie Trzebiechów, powiat zielonogórski, woj. lubuskie.

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymywano 49 sztuk drobiu (37 kur, 9 perliczek oraz 3 kaczki).

Podobnych wyników jeszcze nie było. Rekordowe wpływy z eksportu żywności w 2020 r.Podobnych wyników jeszcze nie było. Rekordowe wpływy z eksportu żywności w 2020 r.Czytaj dalej

- W gospodarstwie, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków - przekazano.

Co więcej, dookoła ogniska choroby w promieniu 10 km został wyznaczony zapowietrzony i zagrożony.

Ptasia grypa w Polsce

Ptasia grypa w Polsce nie traci na sile, w ostatnich dniach w kraju głośno było o łabędziach z Pucka, które zgodnie z informacjami przekazanymi przez Powiatowego Lekarza Weterynarii były zarażone HPAI w Pucku. Więcej na ten temat przeczytać można >tutaj<.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przedstawiła dane, z których wynika, że obecnie odnotowywany jest większy popyt na jaja, który powoli zaczyna przewyższać ich podaż. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest przymusowe likwidowanie drobiu w gospodarstwach, gdzie wykrywany jest wirus ptasiej grypy.

- Efektem tej sytuacji jest wzrost cen w transakcjach między producentami a podmiotami pakującymi. Głównym powodem napięć na rynku jaj jest zmniejszenie potencjału produkcyjnego wynikające z zeszłorocznej ostrożności producentów w odnawianiu stad w warunkach epidemii koronawirusa oraz przymusowe likwidacje ptaków związane z grypą ptaków - wynika z aportu na temat rynku jaj Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, o czym więcej można przeczytać >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Głowny Inspektorat Weterynarii

Następny artykuł