
46. ognisko ptasiej grypy w Polsce. 320 kur zainfekowanych nową mutacją wirusa
Ptasia grypa nie odpuszcza - stwierdzenie to jest aktualne zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. 21 grudnia wykryto 46. ognisko zjadliwej grypy ptaków w jednym z gospodarstw w Mielnie w województwie zachodniopomorskim.
Ptasia grypa wykryta na fermie niosek sprawiła, że wybitych i zutylizowanych musiało zostać 320 kur niosek.
Ptasia grypa w Mielnie
Ptaki z gospodarstwa w Mielnie były w wieku 44 tygodni i niestety nie było możliwości, by je uratować. Sprawę od początku kontrolował Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Koszalinie.
Jak podaje portal gs24.pl ptaki zostały wybite i zutylizowane, natomiast sama ferma - dokładnie zdezynfekowana. Cytowany przez portal Powiatowy Lekarz Weterynarii - Piotr Szykowny - zapewnia, że sytuacja w Mielnie jest pod kontrolą.
Mimo to dodał, że szczep wykryty na fermie niosek należał do wyjątkowo groźnego typu. Każdy wirus jest organizmem, który w celu dalszego przetrwania mutuje w taki sposób, by zapewnić sobie przeżycie.
Można mieć zatem do czynienia z wirusem ptasiej grypy, lecz o różnych mutacjach.
Sytuacja opanowana, lecz kontrolowana
Powiatowy Lekarz Weterynarii nie ukrywa, że pomimo opanowania niebezpiecznej sytuacji, istnieje podejrzenie obecności wirusa w sąsiedztwie.
- Dlatego monitorujemy sytuację też w sąsiednich gospodarstwach. Apelujemy do rolników, by izolowali drób i przestrzegali zasad sanitarnych, bo istnieje ryzyko, że choroba będzie się rozprzestrzeniać - powiedział Piotr Szykowny dla portalu gs24.pl.
Warto dodać, że w Mielnie ognisko ptasiej grypy wykryto po raz 46. w 2020 roku. W województwie zachodniopomorskim jest to pierwszy taki przypadek w obecnym sezonie jesienno-zimowym.
Najwięcej ognisk opisywanego wirusa wykryto w Wielkopolsce.
W innych krajach wspólnoty europejskiej wirus ptasiej grypy pojawił się w gospodarstwach w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Niderlandach, Irlandii, Francji, Włoszech, Chorwacji i Słowenii.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo: