ptasia grypa
East News / Arkadiusz Ziolek
Autor Magdalena Więckowska - 22 Grudnia 2020

46. ognisko ptasiej grypy w Polsce. 320 kur zainfekowanych nową mutacją wirusa

Ptasia grypa nie odpuszcza - stwierdzenie to jest aktualne zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. 21 grudnia wykryto 46. ognisko zjadliwej grypy ptaków w jednym z gospodarstw w Mielnie w województwie zachodniopomorskim.

Ptasia grypa wykryta na fermie niosek sprawiła, że wybitych i zutylizowanych musiało zostać 320 kur niosek.

Ptasia grypa w Mielnie

Ptaki z gospodarstwa w Mielnie były w wieku 44 tygodni i niestety nie było możliwości, by je uratować. Sprawę od początku kontrolował Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Koszalinie.

Jak podaje portal gs24.pl ptaki zostały wybite i zutylizowane, natomiast sama ferma - dokładnie zdezynfekowana. Cytowany przez portal Powiatowy Lekarz Weterynarii - Piotr Szykowny - zapewnia, że sytuacja w Mielnie jest pod kontrolą.

Mimo to dodał, że szczep wykryty na fermie niosek należał do wyjątkowo groźnego typu. Każdy wirus jest organizmem, który w celu dalszego przetrwania mutuje w taki sposób, by zapewnić sobie przeżycie.

Rewolucyjne zdjęcie Pawła z Rewolucyjne zdjęcie Pawła z "Rolnik szuka żony". Poza Martą jest druga dama jego sercaCzytaj dalej

Można mieć zatem do czynienia z wirusem ptasiej grypy, lecz o różnych mutacjach.

Sytuacja opanowana, lecz kontrolowana

Powiatowy Lekarz Weterynarii nie ukrywa, że pomimo opanowania niebezpiecznej sytuacji, istnieje podejrzenie obecności wirusa w sąsiedztwie.

- Dlatego monitorujemy sytuację też w sąsiednich gospodarstwach. Apelujemy do rolników, by izolowali drób i przestrzegali zasad sanitarnych, bo istnieje ryzyko, że choroba będzie się rozprzestrzeniać - powiedział Piotr Szykowny dla portalu gs24.pl.

Warto dodać, że w Mielnie ognisko ptasiej grypy wykryto po raz 46. w 2020 roku. W województwie zachodniopomorskim jest to pierwszy taki przypadek w obecnym sezonie jesienno-zimowym.

Najwięcej ognisk opisywanego wirusa wykryto w Wielkopolsce.

W innych krajach wspólnoty europejskiej wirus ptasiej grypy pojawił się w gospodarstwach w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Niderlandach, Irlandii, Francji, Włoszech, Chorwacji i Słowenii.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł