ptasia grypa
unsplash.com / fot. Nich Fewings / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Autor Magdalena Więckowska - 25 Grudnia 2020

600 gęsi zarażonych wirusem ptasiej grypy. Wielkopolska obawia się o przyszłość hodowli

Ptasia grypa nie odpuszcza, czego dobitnym dowodem są dane z Wielkopolski. Region ten jest szczególnie przytłoczony problemem choroby ptaków. 23 grudnia 2020 roku Główny Lekarz Weterynarii oświadczył, iż w gospodarstwie w Reklinie stwierdzono 49. ognisko zachorowań na ptasią grypę w Polsce.

Ptasia grypa zaatakowała aż 600 sztuk gęsi w gospodarstwie.

Ptasia grypa w Reklinie

Reklin położony jest w powiecie wolsztyńskim na terenie Wielkopolski. To właśnie to województwo odnotuje póki co największa liczbę zakażeń wirusem ptasiej grypy.

Choroba wykryta na fermie gęsi w Reklinie jest 49. przykładem w całym roku i 17. w drugim półroczu 2020 roku. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał wyniki badań od PIWet-PIB Puławy.

Wątpliwości nie było tutaj żadnych - testy okazały się być dodatnie i potwierdziły przypuszczenia o obecności wirusa ptasiej grypy u 600 gęsi. W bliskim sąsiedztwie opisywanego gospodarstwa mieszczą się inne wsie, w których wykryto ogniska ptasiej grypy.

Remontowali na wsi stodołę. Gdy odgarnęli słomę, zdębieli z wrażeniaRemontowali na wsi stodołę. Gdy odgarnęli słomę, zdębieli z wrażeniaCzytaj dalej

Szczegóły sprawy

Gospodarstwo w Reklinie znajdowało się w tzw. obszarze zapowietrzonym, co oznacza, że w jego okolicy stwierdzono już przypadki występowania zjadliwego wirusa ptasiej grypy.

Chodzi o miejscowości Kiełpiny oraz Rakoniewice. Teraz gospodarstwo w Reklinie będzie obszarem zagrożonym zakażeniem ptasią grypą. Niestety, tylko takie restrykcyjne rozwiązania mają szansę przynieść opanowanie trudnej sytuacji, w której znaleźli się wszyscy producenci drobiu.

Na miejscu wykrycia choroby wdrożono procedury mające na celu zlikwidowanie wirusa. Zostały one określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi w grudniu 2007 roku.

Ptasia grypa, choć jest ostrą chorobą zakaźną przenoszącą się z łatwości z ptaka na ptaka, to przy zachowaniu podstawowej higieny osobistej nie jest groźna dla człowieka.

U ptaków objawy nie są oczywiste, lecz wśród nich jest m. in. osowiałość, brak apetytu, spadek nieśności lub miękkie skorupy jaj, biegunka czy trudności z oddychaniem.

Niestety, pomimo prób leczenia, śmiertelność ptaków chorujących na opisywany wirus jest niezwykle wysoka - sięga nawet 100% osobników. Z tego względu zaraz po wykryciu zwierzęta usypia się i przekazuje do utylizacji, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł