Ptasia grypa - ognisko
Capri23auto/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 26 Stycznia 2021

Kolejne ognisko ptasiej grypy. 30 tys. kur zostanie wybitych

W województwie kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne ognisko ptasiej grypy. W hodowli w powiecie Chełmińskim wybitych zostanie 30 tysięcy kur. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wydał komunikat w sprawie.

Zgodnie z informacjami, jakie dziś przekazał Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, służby sanitarne potwierdziły kolejne ognisko ptasiej grypy w Polsce. Tym razem mowa o hodowli 30 tys. kur w powiecie Chełmińskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to już czwarte ognisko ptasiej grypy, które zostało potwierdzone na fermach w regionie w ostatnich tygodniach.

Kolejne ognisko w województwie kujawsko-pomorskim

- To kolejny przypadek tej choroby w województwie kujawsko-pomorskim. Tym razem mówimy o 30 tys. kur. Działa sztab kryzysowy. Sytuacja jest monitorowana. Pracują służby weterynaryjne. Podjąłem decyzję o wprowadzeniu stref: zapowietrzenia oraz zagrożenia ptasią grypą. Ponadto, zobowiązałem m.in. straż łowiecką i rybacką do przeszukania dwóch zbiorników wodnych znajdujących się na terenie powiatów chełmińskiego i wąbrzeskiego - przekazał w komunikacie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Strefa zapowietrzona jest obszarem w obrębie 3 km od miejsca wystąpienia ogniska ptasiej grypy.

W przypadku 10 km od ogniska wyznacza się obszar zagrożony.

Francja: mieszkańcy miast już nie mogą narzekać na rolników. Powstała specjalna ustawaFrancja: mieszkańcy miast już nie mogą narzekać na rolników. Powstała specjalna ustawaCzytaj dalej

W zależności od tego, pod jakim obszarem znajdują się fermy, właściciele zobowiązani są do przestrzegania innych wymagań. Dla przykładu na terenie zapowietrzonym właściciele zobligowani są do zadbania o to, by ptactwo nie miało kontaktu z innymi, które mieszkają w sąsiednich gospodarstwach, czy żyją dziko. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rozporządzeniu dokładnie wskazuje, jakie zasady biooasekuracji obowiązują hodowców.

Czwarte ognisko w województwie

Ognisko w powiecie Chełmińskim, jest czwartym, które zostało wykryte w styczniu w hodowlach drobiu w województwie kujawsko-pomorskim.

- Wcześniej ogniska stwierdzono na fermach: 11 tys. indyków w powiecie grudziądzkim, 30 tys. indyków w powiecie inowrocławskim i 30 tys. kur w powiecie inowrocławskim - informuje PAP.

Co więcej, niedawno w okolicy odnaleziono zakażone łabędzie.

- Przed kilkoma dniami w powiecie toruńskim znaleziono trzy martwe łabędzie, które też były zarażone wirusem ptasiej grypy - dodała PAP.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, Portal Spożywczy

Następny artykuł