ptasia grypa
unsplash.com / fot. William Moreland
Autor Magdalena Więckowska - 27 Grudnia 2020

Rodzaje kar za nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. Ptasia grypa nie daje za wygraną

Ptasia grypa stała się kolejnym palącym problemem, który dotkliwie doświadczył wielu rolników. Wirus H5N5 rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie i ma wysoką śmiertelność wśród ptaków. By nie dochodziło do pogarszania sytuacji, za nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji grożą kary.

Ptasia grypa wymaga zachowania specjalnych rygorów sanitarnych - w przeciwnym wypadku ptaki padną, a hodowcy będą skazani na bankructwo.

Ptasia grypa i kary

Zacząć należy od rozprawienia się z pewnymi mitami na temat ptasiej grypy. Jednym z nich jest szkodliwe i nieprawdziwe przekonanie o tym, iż ptasia grypa dotyka tylko tzw. ptaków grzebiących. Nic bardziej mylnego - wirus jest roznoszony również przez dzikie ptaki, które nie należą do grzebiących.

To, w jaki sposób ptak pobiera pokarm i porusza się nie ma absolutnie żadnego znaczenia w kwestii podatności na zachorowanie. Drugim toksycznym mitem, który narodził się w wyniku prawdziwego stwierdzenia o tym, że wirus jest niegroźny dla ludzi jest stwierdzenie, iż usypianie i utylizacja ptaków jest w takim przypadku złośliwością sanepidu, polityków lub weterynarzy.

Ptak, który ma biegunkę, trudności z oddychaniem i zaburzenia nieśności nie może być przeznaczony do sprzedaży czy spożycia. W wyniku takich nieprawdziwych przekonań nie jest rzadkością nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji, których wiele osób po prostu nie rozumie, dając wiarę wyżej opisanym mitom.

Cała prawda o byciu sołtysem. Zarobki mogą mocno zdziwićCała prawda o byciu sołtysem. Zarobki mogą mocno zdziwićCzytaj dalej

Jakie kary administracyjne grożą za ignorowanie obowiązku wprowadzenia zasad bioasekuracji? Jak podaje portal wrp.pl za brak maty bioasekuracyjnej hodowca może spodziewać się kary 5000 złotych nałożonej przez powiatowego lekarza weterynarii. Jeśli niedopatrzenia będą nagminne lub stwarzały realne niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania wirusa, weterynarz może zarządzić, by ferma została zamknięta.

Zasady bioasekuracji

Negowanie istnienia naukowo udowodnionego wirusa jest niewątpliwie oznaką niewielkiej roztropności. Z tego względu warto pamiętać o następujących zasadach bioasekuracji. Przede wszystkim hodowca musi zadbać o odizolowanie paszy od jakiegokolwiek kontaktu z dzikimi zwierzętami.

Nie wolno karmić drobiu poza budynkami, w których na co dzień przebywa. Podobnie rzecz ma się z wodą - nie może być ona pozyskiwana ze zbiorników, do których dostęp może mieć dzika zwierzyna, w tym ptaki. Natomiast w wejściach i wyjściach do budynków, w których znajduje się drób należy wyłożyć maty dezynfekcyjne.

Koniecznie trzeba pamiętać o zachowywaniu higieny - ubierać odzież i obuwie ochronne, a po każdym kontakcie ze zwierzętami dezynfekować dłonie. Ostatnia wytyczna dotyczy samych ptaków - nie mogą one spędzać dni poza zamkniętym pomieszczeniem dla nich wyznaczonym.

Ptasia grypa, choć jest ostrą chorobą zakaźną przenoszącą się z łatwości z ptaka na ptaka, to przy zachowaniu podstawowej higieny osobistej nie jest groźna dla człowieka. U ptaków objawy nie są oczywiste, lecz wśród nich jest m. in. osowiałość, brak apetytu, spadek nieśności lub miękkie skorupy jaj, biegunka czy trudności z oddychaniem.

Niestety, pomimo prób leczenia, śmiertelność ptaków chorujących na opisywany wirus jest niezwykle wysoka - sięga nawet 100% osobników. Z tego względu zaraz po wykryciu zwierzęta usypia się i przekazuje do utylizacji, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł