Ptasia grypa - kolejne ogniska
IgnacyEdytor/Wikipedia/(CC BY-SA 4.0)
Autor Aneta Wasilewska - 31 Grudnia 2020

Coraz gorsza sytuacja. Potwierdzono kolejne ogniska ptasiej grypy

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym przez Głównego Lekarza Weterynarii, w Polsce potwierdzono kolejne ogniska ptasiej grypy. Badania potwierdziły obecność wirusa w województwie dolnośląskim i lubelskim.

- Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 50 i 51 (18 i 19 w II półroczu 2020 r.) ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce - przekazał Główny Lekarz Weterynarii.

Kolejne ogniska ptasiej grypy w Polsce

Dwa nowe ogniska ptasiej grypy zostały potwierdzone na podstawie badań otrzymanych z PIWet-PIB Puławy.

50. w 2020 r. i osiemnaste w II półroczu br. ognisko HPAI potwierdzono w miejscowości Kaniwola, w gminie Ludwin, powiat łęczyński, woj. lubelskie.

Gospodarstwo w województwie lubelskim utrzymywało 11 340 kaczek rzeźnych.

Kraj, który wciąż notuje wzrosty cen wieprzowiny. Nikt się nie spodziewałKraj, który wciąż notuje wzrosty cen wieprzowiny. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

51. w 2020 r. i dziewiętnaste w II półroczu br. ognisko HPAI potwierdzono w miejscowości Stary Wielisław, w gminie Kłodzko, powiat kłodzki, woj. dolnośląskie.

- Gospodarstwo położone jest w obszarze zapowietrzonym, wyznaczonym w związku z wykrytym wcześniej ogniskiem nr 47. (15. w II półroczu 2020 r.) - zaznaczono w komunikacie.

Gospodarstw w województwie dolnośląskim utrzymywało 195 sztuk drobiu (kury).

Procedury zostały wdrożone

- W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone - przekazał Główny Lekarz Weterynarii.

Jak informowaliśmy wczoraj, w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk ptasiej grypy, rozszerzone zostały restrykcje eksportowe. Więcej na ten temat można przeczytać >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Następny artykuł