RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - odszkodowania

ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Resort rolnictwa ws. odszkodowań dla rolników i hodowców wz. z ptasią grypą

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jeszcze w kwietniu bieżącego roku Waldemar Sługocki zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z interpelacją poselską w sprawie rozprzestrzeniania się tzw. ptasiej grypy. Jednym z pytań, które zostało skierowane do Grzegorza Pudy było "Jakie kroki planuje podjąć kierowany przez Pana Ministra resort w celu pomocy rolnikom i przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty w związku z występowaniem w Polsce ognisk ptasiej grypy?". Co na to resort rolnictwa?

Szymon Giżyński Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi już na wstępie przypomniał, że rolnicy będą mogli ubiegać się o odszkodowania, wypłacane z budżetu państwa, co wynika z art. 49 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. W ustawie wskazano, że mowa o kurach, kaczkach, gęsiach, indykach, perlicach, przepiórkach, kuropatwach, bażantach i strusiach, które zostały zabite, bądź poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej lub za padłe.

"Co do zasady, wysokość odszkodowania jest równa wartości rynkowej utraconego zwierzęcia" 

Jak podkreślił Szymon Giżyński, powołując się na art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt "co do zasady, wysokość odszkodowania jest równa wartości rynkowej utraconego zwierzęcia". Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że wysokość odszkodowania nie zależy jedynie od ilości, które były utrzymywane w gospodarstwie. Giżyński zaznaczył, że wysokość odszkodowania zależy od opinii dwóch rzeczoznawców i powiatowego lekarza weterynarii. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Tym samym Giżyński powiadomił, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone, gdy zostały naruszone przez posiadacza zwierząt przepisy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w tym, gdy nie zostanie niezwłocznie zawiadomienie o podejrzeniu choroby zakaźnej u zwierząt, ale nie tylko. Pieniędzy z odszkodowania nie zobaczą także posiadacze zwierząt, którzy nie podporządkowali się nakazom i zakazom, jakie zostały nałożone decyzją administracyjną, bądź wynikają z prawa. 

Na odszkodowanie nie ma co liczyć także osoba, która nie stosuje się do obowiązków określonych w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

A ile jest na odszkodowania? 

Poseł Waldemar Sługocki w interpelacji chciał się także dowiedzieć, ile pieniędzy w tym roku przewidziano w budżecie zarówno na walkę z ptasią grypą, jak i na odszkodowania dla hodowców drobiu. Jak powiadomił Giżyński, w ramach ustawy budżetowej na rok 2021 przewidziano:

  • 26.030.000 zł - część 85 – budżety wojewodów działu 010 rozdziału 01022 - Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt oraz badania monitoringowe pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach zwierząt i produktach pochodzenia zwierzęcego,

  • 432.344.000 zł - część 83 – rezerwy celowe w poz. 12 - rezerwy celowe w poz. 12 - Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt (w tym finansowanie programów zwalczania), badania monitoringowe pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach zwierząt, produktach pochodzenia zwierzęcego i paszach, finansowanie zadań zleconych przez Komisję Europejską oraz dofinansowanie kosztów realizacji zadań Inspekcji Weterynaryjnej, w tym na wypłatę wynagrodzeń dla lekarzy wyznaczonych na podstawie art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej.

Jak informowaliśmy >tutaj<, w minionym tygodniu poseł Zbigniew Ziejewski na mównicy sejmowej podkreślał, że straty wyliczone tylko w powiatach żuromińskim, mławskim i sierpeckim, sięgają kwoty 500 mln zł, a ptasia grypa nie występuje tylko w trzech powiatach. Zgodnie z ostatnimi informacjami przekazanymi przez Głównego Lekarza Weterynarii, w Polsce stwierdzono 300 ognisk ptasiej grypy od początku roku do 6 maja 2021 r. Więcej na temat ostatniego wydanego komunikatu GLW można przeczytać >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm.gov.pl, GIW

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

pszczoły

Zwierzęta

Wielkopolskie: zdewastowano pasiekę. Zginęło 420 tys. pszczół

Czytaj więcej >
kury

Zwierzęta

Nielegalny proceder w gospodarstwie. Wszystko przez żywienie kur

Czytaj więcej >
alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >