rolnictwo
unsplash.com / fot. Marten Bjork
Autor Magdalena Więckowska - 1 Stycznia 2021

Sektor rolnictwa, który dotkliwie odczuje skutki zakazu korzystania z hoteli. Nie jest kolorowo

Rolnictwo w Polsce, Europie i na świecie ma za sobą naprawdę ciężkie chwile. Druga fala koronawirusa sprawiła, że m. in. w naszym kraju wprowadzono zakaz korzystania z hoteli. Jak się okazuje jedna z branży rolnictwa odczuje skutki tej decyzji w bardziej dotkliwy sposób niż inne.

Duży sektor rolnictwa jakim jest mleczarstwo będzie miał problemy z serwisowaniem maszyn i urządzeń niezbędnych w pracy przetwórczej.

Rolnictwo a zakaz korzystania z hoteli

Wprowadzony przez rząd zakaz korzystania z hoteli obowiązuje od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku.

Odstępstwami od wyjątku są tutaj żołnierze wojsk sojuszniczych, Dom Poselski, cudzoziemcy niemogący kontynuować podróży, pasażerowie odwołanych lub opóźnionych lotów.

Ostatnio do tej listy dołączyli nadawcy posiadający koncesję, w tym organizatorzy “Sylwestra Marzeń” dla TVP. Nie jest tajemnicą, że mniejsze zapotrzebowanie na żywność w hotelach odbije się na branży rolniczej.

Marta i Paweł z Marta i Paweł z "Rolnik szuka żony" pokazali, jak spędzili sylwestra. Fani zachwyceniCzytaj dalej

Jest jednak aspekt, o którym rzadko się słyszy - a dotyczy on serwisowania maszyn i urządzeń niezbędnych do przetwórstwa m. in. w branży mleczarskiej.

Branża mleczarska

W branży mleczarskiej na co dzień używa się dużych i skomplikowanych maszyn, a w przypadku ich serwisu czy naprawy trzeba sprowadzać fachowców często z innej części kraju.

Specjaliści nierzadko są zmuszeni do nocowania w mieście, do którego przyjechali serwisować sprzęt - a w obliczu obecnych obostrzeń jest to niemożliwe.

Oznacza to opóźnienie w produkcji dla branży mleczarskiej, czego dotkliwe skutki odczuwalne są w bezpośrednim następstwie awarii maszyn.

Jak podaje portalspozywczy.pl Polska Izba Mleka wystosowała pismo do premiera Mateusza Morawieckiego i szefa resortu rolnictwa Grzegorza Pudy informując o potrzebie włączenia do wyjątków od nowego obostrzenia osób, które serwisują maszyny niezbędne do pracy branży.

Brak zmiany w aktualnych przepisach może mieć bardzo negatywne skutki nie tylko dla poszczególnych przedsiębiorstw, lecz także - w dalszej kolejności - kondycji rolnictwa. Na obecną chwilę brak odpowiedzi ze strony rządu.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł