rolnictwo
unsplash.com / fot. cmophoto.net
Autor Magdalena Więckowska - 8 Stycznia 2021

Rolnictwo czekają trudne lata. ONZ nie ma dobrych wiadomości

Praca rolników w wielkiej mierze zależy od warunków pogodowych. W ostatnich latach nasilają się ekstremalne susze, powodzie oraz występowanie innych klęsk żywiołowych. ONZ wydało najnowszy raport dotyczący emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Niestety, nie są to dobre wieści.

Rolnikom pogoda nadal będzie spędzać sen z powiek - wszystko przez to, że ilość emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych wcale się nie zmniejszyła. Ze względu na spowolnienie gospodarcze w 2020 roku liczono na lekką zmianę tendencji, lecz - jak widać - na próżno.

ONZ i raport dot. emisji gazów cieplarnianych

Przechodząc od razu do sedna sprawy trzeba powiedzieć wprost: emisja gazów cieplarnianych jest z roku na rok coraz większa. Nadzieje na większą redukcję emisji pokładano w spowolnieniu gospodarczym w 2020 roku, lecz naukowcy mocno się rozczarowali.

Co prawda w 2020 roku odnotowano redukcję gazów cieplarnianych do atmosfery, jednakże jest ona tak niewielka, że jej wpływ będzie praktycznie niezauważalny. Raport Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (United Nations Environment Programme) podaje, iż nie widać szans na to, by globalne ocieplenie móc w jakikolwiek sposób zminimalizować.

Jest to łamiąca wiadomość nie tylko dla rolników, ale i dla całego świata - utrudniona produkcja żywności stanie się bardziej kosztowna. Być może naukowcy będą musieli opracować nowe odmiany owoców, warzyw i zbóż, które będą bardziej odporne na ekstremalne warunki pogodowe.

Skandaliczne zachowanie wobec Emilki z Skandaliczne zachowanie wobec Emilki z "Rolnicy. Podlasie". Ciąg dalszy nękaniaCzytaj dalej

Dane na przestrzeni lat

Raport ONZ podaje, iż od 2010 roku zauważalny jest wzrost emisji gazów cieplarnianych o 1,4% co roku. Niestety, istnieją tutaj kolejne negatywne nieregularności - w 2019 roku zaobserwowanoskok emisji do 2,6%. Zaowocowało to jeszcze większym problemem z suszami i płonącymi lasami.

W 2019 roku emisja gazów cieplarnianych pobiła nowy rekord - 59,1 gigaton. Co prawda dane z 2020 roku nie są aż tak zatrważające, niemniej jednak są bardzo alarmujące i wymagają natychmiastowych działań.

Redukcja emisji dwutlenku węgla w 2020 roku wyniosła 7%. Jest to dobra wiadomość, choć z drugiej strony efekty tej zmiany nie będą miały większego wpływu na klimat w dłuższej perspektywie czasowej. By była ona widoczna, potrzebne są kompleksowe zmiany na całym świecie.

Wspomniana 7-procentowa redukcja emisji gazów cieplarnianych ma zmniejszyć globalne ocieplenie do 2050 o 0,01 stopnia Celsjusza. Pomimo apeli naukowców i prób ograniczenia szkodliwej działalności człowieka utrzymanie wzrostu temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza może się okazać niewykonalne.

Raport ONZ podaje, że celem jest obniżenie wzrostu temperatury na świecie do 1,5 stopnia Celsjusza. Widząc jednak tendencje w ilości emitowanych szkodliwych gazów na świecie trudno nie być tutaj pesymistą.

ONZ przypomniała, że 2020 rok był jednym z najcieplejszych w historii. Z kolei listopad 2020 roku stał się najgorętszym listopadem w historii pomiarów.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł