rolnictwo
unsplash.com
Autor Magdalena Więckowska - 9 Grudnia 2020

Czy waszym zdaniem rolnictwo ekologiczne ma sens? Sprawa wzbudza wiele emocji

Rolnictwo jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Wspiera przepływ finansów w państwie i sprawia, że kraj może czuć się niezależny żywnościowo, co daje poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Wiele słyszy się jednak na temat tego, że rolnictwo w niebezpieczny sposób eksploatuje środowisko naturalne. Czy istnieje tzw. złoty środek do tego, by rolnictwo przynosiło duże zyski, lecz bez dramatycznych strat dla środowiska?

Rolnictwo ekologiczne może być odpowiedzią na bolączki współczesnego świata - nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że klimat ociepla się wskutek niekorzystnej działalności człowieka. W interesie wszystkich nas powinna być dbałość o dobro planety.

Rolnictwo, które (nie zawsze) współgra z naturą

Człowiek od zawsze korzystał z darów natury, co zapewniło mu przeżycie i dalszy rozwój. Rolnictwo jest tego najlepszym przykładem - wiedza na temat zwierząt i roślin przekazywana z pokolenia na pokolenie sprawiła, że obecne wyniki rolnictwa są nieporównywalne do tych sprzed stu lat.

Do tego dochodzi zaawansowana technika oraz środki chemiczne, które są stosowane przy uprawie roślin lub przy hodowli zwierząt. Niestety, wiele z nich daje pożytek tylko w perspektywie krótkoterminowej. W dłuższej perspektywie czasowej oznacza jedno: niszczenie środowiska naturalnego.

Rolnictwo ekologiczne

Rolnicy zachęcani są m. in. do tego, by uprawiać różne gatunki roślin obok siebie, zamiast roślinnych monokultur. Istnieje wiele drobnych gestów, które podczas codziennych prac w gospodarstwie mogą przyczynić się do chronienia środowiska. Jeszcze do niedawna coraz bardziej popularne w Polsce było tzw. rolnictwo ekologiczne. Pomimo tego, że popyt na ekologiczną żywność wzrasta, to rolnicy rezygnują z jej produkcji. Dlaczego?

Szczyt popularności ekoupraw przypadł w Polsce na rok 2013 i od tamtej pory systematycznie spada, ponieważ nie jest to rodzaj aktywności, która jest dostatecznie opłacalna. Eko-rolników “zrobiło się” za dużo, ceny nieco spadły, a opłacalność ekobiznesu stanęła pod znakiem zapytania. Czy istnieje jeszcze szansa na powrót do upraw ekologicznych w polskim rolnictwie? Na to pytanie będą musieli odpowiedzieć sami rolnicy, gdyż kwestia rodzaju upraw wzbudza wiele emocji.

Następny artykuł