rolnictwo
unsplash.com / fot. Jo Lanta
Autor Magdalena Więckowska - 11 Grudnia 2020

Rolnictwo rozwinie się w przestrzeni kosmicznej? Pierwsze plony już zebrano

Rolnictwo nieustannie się rozwija - to stwierdzenie jest dobrze nam znane z codziennego życia, lecz czy o nim mówiąc, mamy na myśli jego rozwój poza naszą planetą? Okazuje się, że hodowanie warzyw staje się możliwe także w przestrzeni kosmicznej. Rolnicza wiedza i praktyka przenosi się z Ziemi do rakiet.

Rolnictwo jest związane ze specyficznymi warunkami, jakie są obecne w atmosferze na Ziemi. Jak to możliwe, że astronautom udało się wyhodować pierwsze warzywa w kosmosie?

Kosmiczne rolnictwo

Dla wielu z nas myślenie o przestrzeni kosmicznej brzmi nieco jak science-fiction i - teoretycznie rzecz biorąc - na co dzień nie odczuwamy z tym większego związku.

Okazuje się, że rolnicy mogą zainteresować się tematyką kosmicznej uprawy roślin szybciej, niż może się wydawać.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzono eksperyment o nazwie Plant Habitat-02. Astronautka NASA Kate Rubins oficjalnie zebrała pierwsze rzodkiewki wyhodowane w kosmosie.

Rozwój produkcji żywności

Eksperyment ten nie jest zaledwie wypełnieniem ciekawości naukowców, lecz ma szansę mieć istotny wpływ na ludzkie życie i jego jakość.

Ludzkość zamierza dalej podróżować w kosmos, lecz nie można przebywać z dala od Ziemi, żywiąc się przez długi czas tylko żywnością syntetyczną.

Celem naukowców jest regularna produkcja żywności w kosmosie. Co prawda trudno wyobrazić sobie, by proces ten był prowadzony na taką skalę, jaką ma na Ziemi. Nie jest jednak marzeniem ściętej głowy produkować żywności tyle, by wystarczało jej dla załogi kosmicznej przez okrągły rok lub nieco dłużej.

Trzeba przyznać, iż jest to rewolucyjna wiadomość na temat możliwości rolnictwa. Po raz kolejny okazuje się, że nauka o rolnictwie jest w stanie wesprzeć wszelkie inne gałęzie rozwoju człowieka - w tym przypadku podróży w kosmos.

Żywność produkowana w przestrzeni kosmicznej miałaby służyć tym astronautom, którzy przebywaliby w podróżach przez długi czas - na przykład rok lub dłużej. Eksperyment przeprowadzono na rzodkiewkach, które są łatwe w uprawie i szybko rosną.

Okazało się, że mogą one rosnąć w różnych typach światła i na różnych rodzajach gleb. Być może takie informacje zdobyte w eksperymencie posłużą rozszerzeniu wiedzy na temat rolnictwa uprawianego na Ziemi.

Bez upiększeń pokazała prawdziwą pracę na wsi. Przerzuciła obornik i nadal wyglądała stylowoBez upiększeń pokazała prawdziwą pracę na wsi. Przerzuciła obornik i nadal wyglądała stylowoCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł